Jobs ville udvikle Apple-fjernsyn og "smadre" Android

Steve Jobs havde planer om at udvikle et Apple-fjernsyn - og smadre Android. Det er nogle af afsløringerne i den nye biografi.

Artikel top billede

Det vælter frem med afsløringer fra Walter Isaacson's nye autoriserede biografi om det afdøde Apple-ikon Steve Jobs. Mange af dem handler om Jobs' personlige liv - hans forhold til sin biologiske far og hans kamp mod kræften - men der er også interessante oplysninger om Apples produktplaner.

Walter Isaacson kan blandt andet fortælle, at Steve Jobs havde planer om at udvikle et internet-fjernsyn. Der har tidligere været spekulationer om, at Apple vil gå ind på tv-markedet, og det ser altså ud til, at Jobs har bekræftet dette overfor forfatteren. Det skriver Washington Post.

"Jeg ønsker at udvikle et integreret fjernsyn, der er nemt at betjene. Det skal kunne synkroniseres med alle dine enheder og med iCloud," sagde Jobs ifølge bogen.

Han antydede også, at Apple havde "knækket gåden" og fundet frem til, hvordan man skulle konstruere en simpel brugerflade til fjernsyn.

Siden 2007 har Apple solgt den lille Apple TV-boks, som man kan koble til fjernsynet. Her kan man blandt andet købe og leje film over nettet. Men Apple TV er slet ikke en succes på samme niveau som iPhone og iPad. Steve Jobs har da også selv betegnet den som en "hobby", selvom Apple løbende har udvidet den med nye funktioner.

Nogle analytikere mener, at Apple vil komme med sit eget fjernsyn allerede til næste år, mens andre er mere skeptiske.

Walter Isaacson er ikke i tvivl.

"Han ønskede at gøre det samme for fjernsyn som han har gjort for computere, musikafspillere og mobiltelefoner; gøre dem simple og elegante," skriver Isaacson i bogen.

En anden teknologi-historie fra bogen, der har fået meget opmærksomhed, er Steve Jobs' vrede mod Android. Han mente at Google havde tyvsjålet ideerne til Android og var parat til at starte en "atomkrig" mod Google for at bevise det.

Jobs sagde at han ville "bruge hver cent af Apples 40 mia. dollar i banken for at rette op på dette".

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt," lød budskabet fra Apple-chefen ifølge Associated Press.

Googles daværende topchef Eric Schmidt var også medlem af bestyrelsen hos Apple indtil 2009, hvor stridighederne mellem de to selskaber tvang ham til at trække sig.

Jobs' vrede mod Android forklarer også de mange patentsager, hvor Apple forsøger at stoppe salget af Android-baserede produkter fra blandt andet sin gamle partner Samsung.

Den danske oversættelse af Walter Isaacson's "Steve Jobs - En biografi om manden bag Apple" udkommer den 1. november.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S