Kun hver 7. danske firma laver app's

Selv om det kunne være en god ide, hopper få firmaer med på app-bølgen.

Kun hvert 7. firma i Danmark har fået udviklet apps eller har planer om det. Det viser en undersøgelse, som Telenor står bag.

Der er dog danske firmaer, der er hoppet med på app-dillen. Danske Bank har for eksempel lavet en app, hvor man blandt andet kan købe og sælge aktier, og se hvor mange penge der står på kontoen, eller overføre penge til andre.

Og der er god grund til at interessere sig for apps, mener Jesper Kruse, der er kommunikationsekspert med speciale i mobile platforme:

"For en stor del af befolkningen er smartphones blevet den primære kommunikationskanal, og med mere end 1,5 million danske smartphones er det stedet at være, hvis man gerne vil være til stede i kundernes verden," siger han.

Der går dog ikke lang tid før, firmaerne begynder at lave flere app's til danskerne, mener Telenors salgsdirektør Jens Andersen. Apps kan nemlig blive en rigtig god forretning:

"Applikationer kan skabe en helt ny dimension af muligheder i virksomheders dialog med kunder. For eksempel kan man udvikle løsninger til selvbetjening, der både optimerer kundeservice og samtidig reducerer virksomhedens administrative byrder. Selvfølgelig er det ikke alle virksomheder, der skal lave app's, men de fleste større virksomheder kan forbedre både kundeloyalitet og image ved at komme ud på de mobile platforme, som deres kunder og medarbejdere allerede benytter," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere