Bjarne Riis skal sælge web-løsninger

Web-huset Codehouse ansætter Microsofts tidligere kanalchef Bjarne Riis som ny direktør.

Artikel top billede

Webudviklingshuset Codehouse ansætter 51-årige Bjarne Riis som administrerende direktør. Han kommer dermed til at stå i spidsen for en ambitiøs vækststrategi, som indenfor de næste tre år skal tredoble bemandingen fra de nuværende 30 til cirka 100 ansatte.

Bjarne Riis har allerede hilst på sine kommende medarbejdere og vil frem til nytår så småt tage fat på sit nye job, men formelt tiltræder han først til nytår.

Riis forlod for nylig Microsoft efter 14 år, hvor hans sidste stilling var forretnings- og marketingdirektør, efter at han i en længere årrække var chef for softwareproducentens danske kanalforretning.

»Jeg har altid haft et blødt punkt for udviklere og kode,« forklarer Bjarne Riis om baggrunden for sit valg af direktørjobbet hos Codehouse. Her kommer han til at udgøre direktionen sammen med firmaets stifter Steven Singh, som samtidig overlader posten som bestyrelsesformand til Bjarne Søballe - kendt fra virksomheden Dynateam.

»Codehouse er ved at være for store til at kunne sælge og udvikle på samme tid. Så udover at bruge mine ledelseserfaringer fra de sidste mange år, får jeg en aktiv sælgerrolle, hvor jeg kommer tæt på kunderne,« siger Bjarne Riis, som ikke lægger skjul på, at han glæder sig til at arbejde i en organisation, hvor han får større indflydelse på strategi og forretningsplaner.

»Jeg har netop ledt efter en virksomhed som Codehouse, hvor jeg sammen med resten af direktionen og medarbejderne lægger strategien helt fra bunden og eksekverer den. I Microsoft er der 110-120.000 medarbejdere og naturligt en masse regler og rammer, der er givet på forhånd. I Codehouse lægger vi planerne og strategierne fra bunden og tilpasser dem, sådan at forretningen er tilpasset de mennesker, der udgør kernen i den, frem for det omvendte,« siger Bjarne Riis.

Han beskriver Codehouse' forretningsområde som »en god blanding« af web- og portalløsninger indenfor blandt andet identity management og økonomisystemer, der strukturerer og opsamler data - ofte i samarbejde med andre partnere. Codehouse kan blandt andet tælle virksomheder som Lego og Pandora blandt sine kunder

Ifølge stifter Steven Singh er ansættelsen af Bjarne Riis led i en målrettet vækstplan.

»Da vi besluttede, at tiden var inde til at styrke vores ledelse og professionalisere vores organisation yderligere, gik vi efter en person, der er ligesom os selv, og som brænder for de samme værdier. Bjarne Riis er formentlig den dansker, der kender it-branchen, markedet og kunderne bedst,« siger Steven Singh, som fremover vil koncentrere sig om den tekniske del af forretningen i Codehouse.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job