Find dine ting med radiobølger

En lille danskudviklet radiosender og modtager skal hjælpe med at finde forsvundne ting.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Find dine forsvundne genstande med mobilen. Denne ide har nu fået støtte fra Højteknologifonden. Der findes allerede GPS-sporingsenheder til biler og andre større genstande; men den nye radiosender skulle være så lille, at den f.eks. kan anbringes i pungen. Erhvervspostdoc Osama Nafeth Saleem Alrabadi skal i samarbejde med Aalborg Universitet og virksomheden Munin Spot Technology udvikle den lille radiosender.

"Projektets mål er at udvikle et kompakt og let brugbart søgemodul til brug på mobiltelefoner. På den måde kan man udbrede mulighederne for, at bortkomne personer og genstande udstyret med RFID enheder, hurtigt og effektivt kan genfindes," siger professor Gert Frølund Pedersen ved Aalborg Universitet, der skal fungere som mentor på projektet.

Det skal fungere sådan, at når f.eks. en pung bliver væk og den lille radiosender ligger i pungen, kan man først på en computer finde ud af, hvor pungen cirka befinder sig, og når man er i området, kan man med mobiltelefonen finde ud af i hvilken retning, man skal lede. Radiosenderen vil udsende små bip, så det bliver lettere at lokalisere tingen.

"Det er afgørende, at radiosenderen er lille og kan holde batteri i et par år eller mere. Problemet med GPS'ere er jo, at de hurtigt løber tør for batteri, og desuden er de store og klodsede, så man ikke kan sætte dem på f.eks. et maleri," siger Gert Frølund Pedersen.

De små radiosendere kan også bruges til dyr og mennesker. Plejehjemspersonale kunne bruge dem til demente beboere, eller man kunne anbringe dem i halsbåndet på hunde.

Højteknologifonden har også støttet et andet erhvervspostdoc-projekt, der skal kortlægge hvordan man skal tackle, at den mængde data, der bliver sendt over mobile netværk i 2020 vil være op til tusind gange større, end den var i 2010. Kinesiske Liang Hu står i spidsen for projektet.

Her vil man blandt andet kigge på små minibasisstationer på størrelse med en Wi-Fi-router, der kan anbringes i hjemmet eller på kontoret, så man i praksis har sin egen lille "sendemast" tæt på, hvor en stor del af mobildataen hentes.

"Med projektet skal vi også finde ud af, om der er behov for nye frekvensbånd eller helt nye teknologier for at kunne imødekomme  kundernes fremtidige behov for meget hurtigt mobil internet," siger professor Preben Mogensen fra Aalborg Universitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job