Lotus-opfinder kaster sig ud i nyt it-eventyr

Ray Ozzie, der efterfulgte Bill Gates hos Microsoft, har stiftet et nyt hemmelighedsfuldt firma.

Artikel top billede

Nu har Ray Ozzie meldt sig tilbage i en kortfattet besked på Twitter. Lotus-opfinderen forlod Microsoft i oktober 2010, hvor han trådte tilbage fra sin stilling som Chief Software Architect. Denne stilling blev oprindelig oprettet til firmaets stifter Bill Gates, men den blev overtaget af Ozzie i 2006.

I sin Twitter-besked skriver Ozzie, at han er klar til "det næste eventyr". Han afslører lidt mere i en e-mail til avisen Boston Globe. Her fortæller han, at det nye firma hedder Cocomo og er på udkig efter medarbejdere.

Han kan også fortælle at Cocomo har arbejdet på et nyt produkt i længere tid, men han vil ikke afsløre detaljer.

Foruden Ray Ozzie er to andre tidligere Microsoft-medarbejdere, Matt Pope og Ransom Richardson, gået med i firmaet.

Denne jobannonce fortæller lidt mere om selskabets planer. Her fremgår det, at Cocomo arbejder på et nyt kommunikationsprodukt til mobile og sociale platforme.

"Vi har store mål, pragmatiske planer og en fornemmelse af, at det skal gå hurtigt," hedder det i annoncen, hvor man efterlyser en brugerflade-designer.

Ray Ozzie har haft meget stor indflydelse hos Microsoft og han får blandt andet æren for at have sat firmaets kurs inden for cloud computing.
 
Han har tidligere blandt andet medvirket til udviklingen af det enormt populære Lotus Notes og kom til Microsoft gennem opkøbet af hans firma Groove Networks.

Ozzie har også været involveret i udviklingen af det gamle Lotus Symphony (som ikke er det samme som det nuværende Lotus Symphony, der er IBMs implementation af OpenOffice) og Visicalc.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS