Så let er det at holde store møder via Skype

Du kan holde møder og videokonferencer over Skype. Se hvor let det er.

Artikel top billede

(Foto: / GRAHAM FLACK 07747 015131)

I dag samarbejder vi ofte med kolleger og kunder, der sidder i andre dele af landet eller sågar på den anden side af kloden.

Og i den forbindelse er Skype et uundværligt værktøj, der ikke bare lader dig videochatte direkte med din kollega. Du kan også lave konferenceopkald med flere på én gang og endda afholde videokonferencer.

Det er ikke alle, der er klar over, hvor let det rent faktisk er.

Derfor får du her en hurtig guide til, hvordan du gør.


Sådan gør du

Det er ret simpelt at lave et konferenceopkald.

1. Arranger opkaldet

Bruger du Windows-versionen af Skype, tilføjer du deltagere til opkaldet ved at vælge menupunktet "kontakter" og herefter "opret ny gruppe". 

Bruger du Skype til Mac, skal du (som billedet til højre viser) vælge menupunktet "arkiv" og bagefter "ny samtale". 

Herefter skal du klikke på knappen "tilføj deltager", og nu kan du en efter en tilføje alle de personer, som du ønsker at ringe op til. Det er muligt at tilføje helt op til 24 deltagere.

2. Ring op - klik på den grønne knap

Når du har tilføjet alle deltagerne, kan du ringe op ved at klikke på den grønne "ring op"-knap. 

3. Administrer opkaldet, mens det er i gang

Selv om samtalen er i gang, kan du stadigvæk nå at tilføje nye deltagere. Det gør du ved at klikke på "tilføj deltager"-ikonet. 

Det er også muligt at smide deltagere af konference-opkaldet, hvis det skulle være nødvendigt. Det kræver dog, at du er den person, der i første omgang har ringet op. Du smider en deltager ud af samtalen ved at klikke på personens navn eller billede og herefter klikke på "læg på".

Ønsker du at slutte hele samtalen, skal du klikke på den røde "læg på"-knap.

4. Lav video-opkald

Som udgangspunkt er det helt gratis at lave et konference-opkald i Skype, men ønsker du også at kunne lave en videokonference, skal du betale. 

En videokonference kræver, at mindst en af deltagerne enten har et Skype Premium-abonnement eller et såkaldt Skype Manager-abonnement. 

Begge løsninger koster fra 8,99 dollar om måneden (cirka 50 kroner).

Læs også:
 
Oh no - hackerne kigger med på dit webcam
 

5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden 
 

Derfor skal du have dit eget telefonnummer i Skype

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job