Pas på - Apples iMessage kan lække dine beskeder

En fejl i iMessage betyder, at en Apple-kunde ved et uheld har fået sex-beskeder fra en Apple-medarbejder. Og pas på - iMessage kan også lække dine beskeder.

Artikel top billede

Har du én gang haft dit simkort siddende i din iPhone, skal du passe på med at give den videre til en anden person.

Det skyldes, at der er en fejl indbygget i Apples iMessage-system.

Fejlen betyder, at hvis du én gang har sat telefonen op med dit simkort, så vil dine beskeder fortsætte med at havne på telefonen, selv om du har overdraget den til en ny person, der nu har sat sit eget simkort i. 

Derfor skal du i sagens natur tænke dig godt og grundigt om, før du sælger din brugte iPhone eller overdrager den til en ny kollega. 

Afleverede defekt iPhone

Det har en amerikansk mor, der afleverede en defekt iPhone i en Apple-butik, erfaret, skriver den amerikanske tech-side Gizmodo. 

Den ansatte i Apple-butikken tester sønnens telefon med sit eget simkort, og leverer bagefter telefonen tilbage til kunden. 

Men de næste dage sker der underlige ting med sønnens telefon.

Selv om han har sat sit i eget simkort tilbage i iPhonen, begynder han at modtage underlige iMessage-beskeder.

Modtager ufrivilligt sex-beskeder

Det viser sig, at alle beskederne til den Apple-ansatte, der testede telefonen med sit eget simkort, nu bliver sendt til to telefoner: Den ansattes egen samt den telefon, som han i butikken testede med sit eget simkort.

Men det er ikke kun beskeder sendt til den Apple-ansatte, der ifølge beskeder lystrer navnet Wiz, som havner på telefonen.

Sønnen kan se hele besked-korrespondancen, hvor Wiz ikke holder sig tilbage med at sende billeder og skrive lumre beskeder til sine kolleger i Apple-butikken.

Det betyder, at sønnen ufrivilligt modtager en masse beskeder, der i løbet af kort tid giver ham indblik i mange personlige detaljer om Wiz' sexliv og arbejdsforhold.  

Farligt at blive udsat for iPhone-tyveri

På samme måde kan du eksempelvis også risikere, at en person, der stjæler din telefon, fortsat vil modtage dine beskeder, selv om tyven indsætter et nyt simkort.

Og det værste ved problemet er, at det er pokkers svært at slippe af med fejlen. Ifølge tech-siden Ars Technica hjælper det ikke at skifte dit Apple-id eller password, og det nytter heller ikke, at lave en såkaldt remote swipe, hvor du bruger Find My iPhone-app'en til at slette indholdet på telefonen.

Fejlen skyldes sandsynligvis, at simkortet bliver ved med at være registreret på Apples servere.

Ifølge Jesse Hollington, der er redaktør på Apple-siden iLounge, kan du dog muligvis løse problemet ved at aktivere pinkoden på dit simkort.

Du slår sim-pinkoden til på din iPhone ved at gå ind i indstillings-menuen, herefter vælge "telefon" og til sidst "pinkode til SIM."

Læs hele Jesse Hollingtons forklaring på dette link

Læs også:
 
Her er sms-beskedens gratis afløsere 

Sådan bliver sms'erne mere private på din iPhone

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S