Pas på - Apples iMessage kan lække dine beskeder

En fejl i iMessage betyder, at en Apple-kunde ved et uheld har fået sex-beskeder fra en Apple-medarbejder. Og pas på - iMessage kan også lække dine beskeder.

Artikel top billede

Har du én gang haft dit simkort siddende i din iPhone, skal du passe på med at give den videre til en anden person.

Det skyldes, at der er en fejl indbygget i Apples iMessage-system.

Fejlen betyder, at hvis du én gang har sat telefonen op med dit simkort, så vil dine beskeder fortsætte med at havne på telefonen, selv om du har overdraget den til en ny person, der nu har sat sit eget simkort i. 

Derfor skal du i sagens natur tænke dig godt og grundigt om, før du sælger din brugte iPhone eller overdrager den til en ny kollega. 

Afleverede defekt iPhone

Det har en amerikansk mor, der afleverede en defekt iPhone i en Apple-butik, erfaret, skriver den amerikanske tech-side Gizmodo. 

Den ansatte i Apple-butikken tester sønnens telefon med sit eget simkort, og leverer bagefter telefonen tilbage til kunden. 

Men de næste dage sker der underlige ting med sønnens telefon.

Selv om han har sat sit i eget simkort tilbage i iPhonen, begynder han at modtage underlige iMessage-beskeder.

Modtager ufrivilligt sex-beskeder

Det viser sig, at alle beskederne til den Apple-ansatte, der testede telefonen med sit eget simkort, nu bliver sendt til to telefoner: Den ansattes egen samt den telefon, som han i butikken testede med sit eget simkort.

Men det er ikke kun beskeder sendt til den Apple-ansatte, der ifølge beskeder lystrer navnet Wiz, som havner på telefonen.

Sønnen kan se hele besked-korrespondancen, hvor Wiz ikke holder sig tilbage med at sende billeder og skrive lumre beskeder til sine kolleger i Apple-butikken.

Det betyder, at sønnen ufrivilligt modtager en masse beskeder, der i løbet af kort tid giver ham indblik i mange personlige detaljer om Wiz' sexliv og arbejdsforhold.  

Farligt at blive udsat for iPhone-tyveri

På samme måde kan du eksempelvis også risikere, at en person, der stjæler din telefon, fortsat vil modtage dine beskeder, selv om tyven indsætter et nyt simkort.

Og det værste ved problemet er, at det er pokkers svært at slippe af med fejlen. Ifølge tech-siden Ars Technica hjælper det ikke at skifte dit Apple-id eller password, og det nytter heller ikke, at lave en såkaldt remote swipe, hvor du bruger Find My iPhone-app'en til at slette indholdet på telefonen.

Fejlen skyldes sandsynligvis, at simkortet bliver ved med at være registreret på Apples servere.

Ifølge Jesse Hollington, der er redaktør på Apple-siden iLounge, kan du dog muligvis løse problemet ved at aktivere pinkoden på dit simkort.

Du slår sim-pinkoden til på din iPhone ved at gå ind i indstillings-menuen, herefter vælge "telefon" og til sidst "pinkode til SIM."

Læs hele Jesse Hollingtons forklaring på dette link

Læs også:
 
Her er sms-beskedens gratis afløsere 

Sådan bliver sms'erne mere private på din iPhone

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse