Pas på - Apples iMessage kan lække dine beskeder

En fejl i iMessage betyder, at en Apple-kunde ved et uheld har fået sex-beskeder fra en Apple-medarbejder. Og pas på - iMessage kan også lække dine beskeder.

Artikel top billede

Har du én gang haft dit simkort siddende i din iPhone, skal du passe på med at give den videre til en anden person.

Det skyldes, at der er en fejl indbygget i Apples iMessage-system.

Fejlen betyder, at hvis du én gang har sat telefonen op med dit simkort, så vil dine beskeder fortsætte med at havne på telefonen, selv om du har overdraget den til en ny person, der nu har sat sit eget simkort i. 

Derfor skal du i sagens natur tænke dig godt og grundigt om, før du sælger din brugte iPhone eller overdrager den til en ny kollega. 

Afleverede defekt iPhone

Det har en amerikansk mor, der afleverede en defekt iPhone i en Apple-butik, erfaret, skriver den amerikanske tech-side Gizmodo. 

Den ansatte i Apple-butikken tester sønnens telefon med sit eget simkort, og leverer bagefter telefonen tilbage til kunden. 

Men de næste dage sker der underlige ting med sønnens telefon.

Selv om han har sat sit i eget simkort tilbage i iPhonen, begynder han at modtage underlige iMessage-beskeder.

Modtager ufrivilligt sex-beskeder

Det viser sig, at alle beskederne til den Apple-ansatte, der testede telefonen med sit eget simkort, nu bliver sendt til to telefoner: Den ansattes egen samt den telefon, som han i butikken testede med sit eget simkort.

Men det er ikke kun beskeder sendt til den Apple-ansatte, der ifølge beskeder lystrer navnet Wiz, som havner på telefonen.

Sønnen kan se hele besked-korrespondancen, hvor Wiz ikke holder sig tilbage med at sende billeder og skrive lumre beskeder til sine kolleger i Apple-butikken.

Det betyder, at sønnen ufrivilligt modtager en masse beskeder, der i løbet af kort tid giver ham indblik i mange personlige detaljer om Wiz' sexliv og arbejdsforhold.  

Farligt at blive udsat for iPhone-tyveri

På samme måde kan du eksempelvis også risikere, at en person, der stjæler din telefon, fortsat vil modtage dine beskeder, selv om tyven indsætter et nyt simkort.

Og det værste ved problemet er, at det er pokkers svært at slippe af med fejlen. Ifølge tech-siden Ars Technica hjælper det ikke at skifte dit Apple-id eller password, og det nytter heller ikke, at lave en såkaldt remote swipe, hvor du bruger Find My iPhone-app'en til at slette indholdet på telefonen.

Fejlen skyldes sandsynligvis, at simkortet bliver ved med at være registreret på Apples servere.

Ifølge Jesse Hollington, der er redaktør på Apple-siden iLounge, kan du dog muligvis løse problemet ved at aktivere pinkoden på dit simkort.

Du slår sim-pinkoden til på din iPhone ved at gå ind i indstillings-menuen, herefter vælge "telefon" og til sidst "pinkode til SIM."

Læs hele Jesse Hollingtons forklaring på dette link

Læs også:
 
Her er sms-beskedens gratis afløsere 

Sådan bliver sms'erne mere private på din iPhone

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S