AMD vil måske bruge ARM-kerner

Meget tyder på at AMD vil fremstille processorer med ARM-teknologi.

Artikel top billede

Der har længe været rygter om at AMD ville bruge ARM-teknologien, der allerede findes i næsten alle smartphones og de fleste tavlecomputere. Det kan give AMD den nødvendige muskelkraft til at konkurrere med Intel.

Nu er der tydelige tegn på, at AMD overvejer at bruge ARM-kerner i sine produkter. I et interview med Wired svarer AMD's nye teknologichef Mark Papermaster på spørgsmålet om, hvorvidt AMD vil integrere ARM-teknologien: "Svaret er ikke nej". 

På sin Financial Analyst Day i sidste uge kunne AMD præsentere en række omfattende ændringer i sine roadmaps. Fremtiden for AMD hedder SoC (Systems-on-a-Chip). Det er integrerede enheder med CPU, GPU og det, som AMD kalder for "3rd Party IP" - altså teknologi fra andre firmaer. 

AMD kalder dette koncept for Heterogeneous System Architecture eller forkortet HSA. Firmaet har allerede integreret CPU'er (hovedprocessoren) og GPU (grafikprocessoren) i det, der kaldes for en APU. Fremtiden hedder altså HSA. Her kan man integrere fremmede komponenter - det kunne f.eks. være ARM-kerner.

I de nye chips skal OpenCL fungere som fælles grænseflade for CPU'er og GPU'er. Samtidig lover AMD at chippens GPU-kerner kan programmeres "lige så let som C++".

På sit Fusion Developer Summit til sommer vil AMD præsentere flere detaljer om HSA-konceptet, der skal etableres som en åben standard. Flere andre planlagte processorer - som de nye 28-nanometer-APU'er Wichita og Krishna - er helt forsvundet fra AMD's roadmap.

Den nye teknologichef Papermaster kommer fra Apple, hvor man også bruger ARM-teknologi i sin iPhone og iPad. Han fortæller at fremtidens processorer fra AMD får en modulær opbygning, hvor kunderne - altså f.eks. smartphone-producenter - selv kan vælge, hvilke moduler de ønsker at bruge. Det kan f.eks. være ARM-kerner og en GPU fra en helt andet producent.

AMD satser altså på at sælge en samlet chip-pakke - kunden kan selv vælge, hvad der skal være i pakken.

"Hvis vores kunder har brug for et andet instruktionssæt, kan vi opfylde dette ønske og stadig udnytte resten af det, som differentierer os," siger Papermaster til Wired.

Fra næste år vil AMD være klar med denne Lego-lignende model, og det sker omtrent samtidig med, at ARM kommer med sit nye server-venlige Armv8-design. Så der spekuleres allerede på, at AMD og ARM vil gå sammen om at få dette design ud på server-markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos