Greenpeace: Google er det grønneste it-selskab

I den nye rangliste over de grønneste it-selskaber ligger Google i front, mens Oracle klarer sig dårligst.

Artikel top billede

Greenpeace har netop udsendt den 5. udgave af sit Cool IT Leaderboard. Denne gang har Google afløst Cisco som nr. 1 på listen. Internet-giganten får blandt andet point for sin indsats for klimapolitik og for at bruge bæredygtig energi i sine datacentre - som det meget omtalte finske datacenter, der bruger havvand til at køle serverne.

Det er 21 af de største leverandører af it og telekommunikation, der er med på listen. Cisco ligger altså som nr. 2, mens Ericsson kommer på tredjepladsen. På 21. pladsen kommer Oracle - men det er faktisk allerede en hæder at komme med i leaderboard'et.

Hverken Apple eller Facebook er med - de har ikke gjort sig bemærket med deres miljøindsats.

Det japanske teleselskab Softbank får ros for sit politiske engagement, hvor man har kæmpet for en hurtig veksel fra atomenergi til mere miljøvenlige energiformer i Japan.

Google, Cisco og Dell henter nu mere end 20 procent af energien til deres infrastruktur fra vedvarende energikilder.

Oracle vil slet ikke fortælle, hvor energien til firmaets datacentre kommer fra - og lander derfor på den sidste plads.

For første gang er tre store indiske it-giganter med på ranglisten - Wipro, HCL og TCS. Her klarer Wipro sig bedst.

En Greenpeace-rapport vurderer, at de globale emissioner af drivhusgasser kan sænkes med 15 procent ved at anvende intelligente it-løsninger.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland