Firefox-browser kommer som Metro-app

Mozilla har opdateret sin Firefox-roadmap for det kommende år. En Metro-version af browseren til Windows 8 er også på vej.

Artikel top billede

Den officielle roadmap for Mozilla Firefox-browseren indeholder nye oplysninger om de funktioner og ændringer, der er planlagt for det kommende år. I andet kvartal kommer et "proof of concept" for Firefox som Metro-applikation til Windows 8. Det er ikke en officiel alpha- eller beta-version, men skal demonstrere om det faktisk er muligt at køre Firefox i Windows 8 Metro. En beta ventes først i andet halvår.

"For at levere en overbevisende Firefox-oplevelse i Windows 8 Metro, må vi først forstå hvad der er muligt. Et proof of koncept af teknologien er det første skridt," skriver Mozilla.

Det kommende Windows 8 leveres både med den tile-baserede Metro-brugerflade og den klassiske desktop. Microsofts egen Internet Explorer kommer i versioner til begge, men Metro-udgaven understøtter ikke plug-ins. Der er en række begrænsninger for Metro-applikationer, herunder at de skal downloades gennem Windows Store.

Det minder om den oplevelse, som man allerede har med mobile platforme som iOS (App Store) og Android (Market).

Men Metro-udgaven er ikke det eneste, der er planlagt for Firefox i det kommende år. Her er en række af de vigtigste punkter fra roadmap'en:

  • Firefox startsiden skal udbygges så den bliver det sted, hvor man kan administrere alle sine data i browseren.
  • Stille opdateringer skal implementeres, så hele opdateringsprocessen kører usynligt i baggrunden.
  • Den nye Web Apps Marketplace for webapplikationer skal integreres i browseren.
  • Det bliver lettere at genskabe browserens oprindelige indstillinger uden at miste kodeord eller historik.
  • Firefox bliver fremover i stand til at genskabe den aktuelle session meget hurtigere end i dag. Brugeren kan vælge at det skal ske helt automatisk.
  • Lettere installation og opdatering af plug-ins.
  • Browseren får en ny Tracking Map, som skal visualisere hvordan brugerens færden bliver sporet på nettet.
  • En ny central login-funktion i browseren, så man slipper for at skulle taste sine brugerdata igen og igen.
  • Browseren får et nyt udseende med Australis-temaet.
  • Mozilla fortæller at man arbejder på at integrere en oversættelsesfunktion.
  • I årets anden halvdel kommer en ny og dramatisk hurtigere Javascript-motor, IonMonkey.

Se hele listen i Mozillas roadmap for Firefox.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Jira og Confluence administrator til Koncern It

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job