Nyt Mac-styresystem går til angreb på virus og hackere

Men vil du have, at Apple skal lege politimand på din computer?

Artikel top billede

Virus og ondsindet software er en sjældenhed i Mac-verdenen.

Men eksperter fra it-sikkerhedsindustrien fortsætter med at råbe ulven kommer, og gennem flere år har de med jævne mellemrum slået fast, at det nu blot er et spørgsmål om tid, før din Mac bliver fyldt med virus og skadelig software.

Derfor har mange af dem, der bruger en Mac til forretnings-brug, sandsynligvis også enten overvejet at købe sikkerhedsoftware eller rent faktisk investeret i antivirus-pakker og anden sikkerheds-software.

Gatekeeper sætter hegn om din Mac

Men med lanceringen af den næste version af styresystemet til Mac - Mountain Lion - der kommer i handlen til sommer, har Apple taget et ekstra skridt for at sikre et mere sikkert styresystem.

Det sker med introduktionen af funktionen Gatekeeper, der som navnet antyder, kan sætte et hegn op omkring din computer.

Mountain Lion er tydeligvis præget af, at Apple nu prøver at flytte flere af ideerne fra iOS-enheder som iPad og iPhone over på Mac'en, og det er Gatekeeper et glimrende eksempel på.

På din iPhone kan du eksempelvis kun installere apps fra Apples egen App Store, hvor appsene har været igennem en godkendelsesproces, hvilket betyder, at skadelige programmer og vira er så godt som ikke-eksisterende på en iPhone.

Derfor har Gatekeeper dog også i alt tre forskellige indstillingsmuligheder.

Tre muligheder

Du kan vælge, at din Mac kun kan afvikle programmer hentet fra: "Mac App Store", "Mac App Store og identificerede udviklere" eller du kan tillade at din Mac, som det er tilfældet nu, kan afvikle programmer, der er hentet fra hvor som helst på nettet.

Vælger du, at din Mac kun kan hente apps fra Mac App Store, får du den højeste grad af beskyttelse mod ondsindet software, som du kender det fra din iPhone og iPad.

Men det betyder til gengæld også, at du ikke kan hente programmer som Microsoft Office, Adobe Photoshop og hele Adobes CS-pakke, der ikke findes i App Store.

Den anden mulighed er, at du ud over programmer fra App Store også kan hente programmer, der er produceret af udviklere, som er en del af Apples nye ID-program. Her kan udviklere registrere sig og få Apples blå stempel, uden at de behøver sælge deres programmer gennem App Store.

Denne indstilling bliver i fremtiden standardindstillingen i Macs med Mountain Lion.

Ønsker du derimod at have lov til at hente alle de programmer, du ønsker, kan du naturligvis stadigvæk slå den mulighed til.

Men Apple er ofte bliver kritiseret for sit ønske om at kontrollere kundernes brugeroplevelse, og indførelsen af Gatekeeper trækker på trods af valgfriheden yderligere i denne retning.

Læs også:
 
Pas på - Chrome-programmer kan være piv-farlige

Nye fede business-funktioner til din iPhone

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job