Windows-tippet: Sådan kopierer du kun teksten

Irriterer du dig over, at formateringen følger med, når du kopierer tekst fra eksempelvis en webside og indsætter den i et program som Word eller Outlook? Få en genial løsning på problemet her.

Windows-tippet: Sådan kopierer du kun teksten

Bevaring af tekstformatering var en ny funktion, da den blev lanceret sammen med Windows XP.

Det at kopiere og indsætte tekst - altså det velkendte copy/paste på engelsk - er efter sigende en af de mest benyttede funktioner i et styresystem. Det kan derfor ikke undre, at XP-funktionen, der stadig er aktuel i Windows 7, giver anledning til en hel del frustrationer.

Problemet opstår, når du skal kopiere tekst og indsætte den i et program. En situation, vi alle kender. En benyttet måde at omgå problematikken på er først at kopiere teksten ind i Windows' Notesblok - for dernæst at indsætte den i det ønskede program.

Det kan være en nogenlunde løsning på problemet, hvis ens behov er begrænset, men for alle os, der kopierer og indsætter tekst i ét væk, er det ganske enkelt for tidskrævende. Løsningen kan være at hente et program som Pure Text, der i øvrigt er helt gratis.

Mød Pure Text

Program, vi anbefaler denne gang, fylder sølle 28 kilobyte. Det kunne lyde som en spøg, men det kompakte program lader dig kopiere og indsætte så meget tekst, du orker, uden at formateringen følger med.

Du behøver ikke engang installere programmet for at få glæde af funktionaliteten: Udpak det komprimerede zip-arkiv og dobbeltklik på programfilen.

Når programmet starter, vil det automatisk placere sig i proceslinjen. Gør du intet yderligere, skal du klikke på programmets ikon i proceslinjen for at fjerne formatering.

Hvis du konsekvent ikke ønsker at bevare tekstformatering, kan du programmere en genvejstast til netop denne funktion. Det kan du gøre ved at højreklikke på programikonet og vælge 'Options'. Du har nu mulighed for at programmere genvejstaster.

Du kan benytte samtlige tastekombinationer med undtagelse af Ctrl + V, hvilket ikke kræver nærmere forklaring. Hvis du vælger tastekombinationen Ctrl + Skift + W, kan du fjerne tekstens formatering, inden du indsætter den i et givent program.

Pure Text byder på en bjældeagtig lydeffekt, der signalerer, at formateringen nu er fjernet. Du kan selvfølgelig frakoble lyden, hvis den irriterer mere, end den gavner. Programmet kan desuden indstilles til at starte automatisk sammen med Windows.

Generelt har vi kun gjort os positive erfaringer med Pure Text. Det er ganske enkelt en lettelse ikke at skulle køre Notesblok i tide og utide, og programmet arbejder meget diskret i baggrunden. Tastekombinationen "sidder" tilmed hurtigt i fingrene og har sparet os for meget spildtid.

Programmet er kompatibelt med alle Microsoft-styresystemer fra Windows 95 til det aktuelle Windows 7.

Hent det gratis Pure Text her.

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job