Warnøe, Damgaard og Balser sælger ud

It-investorerne Peter Warnøe, Preben Damgaard og Jesper Balser sælger deres del af den danske Responsfabrikken med overskud. "Det var tid at skilles," siger stifterne.

Artikel top billede

Tilbage i 2005 købte de tre it-millionærer Jesper Balser, Preben Damgaard og Peter Warnøe 21 procent af Responsfabrikken som en investering.

Allerede otte måneder senere, også i 2005, blev der annonceret storstilede planer for et datterselskab i Brasilien.

Investorerne snakkede dengang om både opkøb, fusioner og om at "vinde markedet". Helt så hurtigt er det ikke gået for Responsfabrikken, som har måttet kæmpe med millionunderskud på vejen mod en fornuftig forretning.

Warnøe i bestyrelsen

I de fleste af årene siden kapitalindsprøjtningen har Peter Warnøe været medlem af selskabets bestyrelse. Nu sælger han og hans medinvestorer deres del af Responsfabrikken, og samtidig forlader Warnøe virksomhedens bestyrelse.

Vi spurgte Peter Warnøe om baggrunden for salget.

"Nu har vi været med en del år, og de to stiftere ville gerne være herrer i eget hus. Samtidig har vores investering vist sig at være en ok forretning, så det var et meget godt tidspunkt at sælge," siger Peter Warnøe.

Han vil ikke løfte sløret for, hverken hvor mange penge de tre oprindelig betalte for de 21 procent, eller hvor meget Responsfabrikkens stiftere købte de 21 procent tilbage for.

Responsfabrikken er et såkaldt digitalt bureau med primært fokus på mobile marketing. Selskabet, der har datterselskaber i Norge, Brasilien og Mexico, arbejder udover mobile marketing med "hele paletten af digitale medier".

Responsfabrikken havde i 2004 et overskud før skat på to millioner kroner, hvilket i store træk er det samme resultat, som selskabet kom ud med i 2010. Regnskabet for 2011 er ikke revideret endnu, men ifølge direktøren er resultatet "tilfredsstillende".

Hver sin vej

De to stiftere Michael Grindsted og Lars Prime sidder efter at have købt de tre investorer ud på godt 90 procent af aktierne, mens de sidste aktier ejes af nogle passive partnere.

"Den ene hjalp os med at lægge en strategi for selskabet i sin tid, og den anden var aktiv i virksomheden frem til 2004, hvor han valgte at gøre sit studie færdigt," fortæller Michael Grindsted, der er medstifter af og administrerende direktør for Responsfabrikken.

Om årsagen til, at han og medstifteren Lars Prime købte Warnøe, Damgaard og Balser ud siger Grindsted:

"Vi ville én vej, og investorerne ville en anden vej, og så fandt vi ud af, at tiden var inde til at skilles. Det er der ikke så meget mere at sige til udover, at der er tale om en stille og rolig skilsmisse, og at vi var enige om, at vi skulle videre i hver vores liv,".

Michael vil ikke ud med, hvor meget det har kostet Responsfabrikken at købe de tre investorers 21 procent af selskabet, ligesom han heller ikke vil fortælle, hvor mange penge de tre i sin tid investerede i selskabet.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S