Warnøe, Damgaard og Balser sælger ud

It-investorerne Peter Warnøe, Preben Damgaard og Jesper Balser sælger deres del af den danske Responsfabrikken med overskud. "Det var tid at skilles," siger stifterne.

Artikel top billede

Tilbage i 2005 købte de tre it-millionærer Jesper Balser, Preben Damgaard og Peter Warnøe 21 procent af Responsfabrikken som en investering.

Allerede otte måneder senere, også i 2005, blev der annonceret storstilede planer for et datterselskab i Brasilien.

Investorerne snakkede dengang om både opkøb, fusioner og om at "vinde markedet". Helt så hurtigt er det ikke gået for Responsfabrikken, som har måttet kæmpe med millionunderskud på vejen mod en fornuftig forretning.

Warnøe i bestyrelsen

I de fleste af årene siden kapitalindsprøjtningen har Peter Warnøe været medlem af selskabets bestyrelse. Nu sælger han og hans medinvestorer deres del af Responsfabrikken, og samtidig forlader Warnøe virksomhedens bestyrelse.

Vi spurgte Peter Warnøe om baggrunden for salget.

"Nu har vi været med en del år, og de to stiftere ville gerne være herrer i eget hus. Samtidig har vores investering vist sig at være en ok forretning, så det var et meget godt tidspunkt at sælge," siger Peter Warnøe.

Han vil ikke løfte sløret for, hverken hvor mange penge de tre oprindelig betalte for de 21 procent, eller hvor meget Responsfabrikkens stiftere købte de 21 procent tilbage for.

Responsfabrikken er et såkaldt digitalt bureau med primært fokus på mobile marketing. Selskabet, der har datterselskaber i Norge, Brasilien og Mexico, arbejder udover mobile marketing med "hele paletten af digitale medier".

Responsfabrikken havde i 2004 et overskud før skat på to millioner kroner, hvilket i store træk er det samme resultat, som selskabet kom ud med i 2010. Regnskabet for 2011 er ikke revideret endnu, men ifølge direktøren er resultatet "tilfredsstillende".

Hver sin vej

De to stiftere Michael Grindsted og Lars Prime sidder efter at have købt de tre investorer ud på godt 90 procent af aktierne, mens de sidste aktier ejes af nogle passive partnere.

"Den ene hjalp os med at lægge en strategi for selskabet i sin tid, og den anden var aktiv i virksomheden frem til 2004, hvor han valgte at gøre sit studie færdigt," fortæller Michael Grindsted, der er medstifter af og administrerende direktør for Responsfabrikken.

Om årsagen til, at han og medstifteren Lars Prime købte Warnøe, Damgaard og Balser ud siger Grindsted:

"Vi ville én vej, og investorerne ville en anden vej, og så fandt vi ud af, at tiden var inde til at skilles. Det er der ikke så meget mere at sige til udover, at der er tale om en stille og rolig skilsmisse, og at vi var enige om, at vi skulle videre i hver vores liv,".

Michael vil ikke ud med, hvor meget det har kostet Responsfabrikken at købe de tre investorers 21 procent af selskabet, ligesom han heller ikke vil fortælle, hvor mange penge de tre i sin tid investerede i selskabet.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S