Facebook-sider skifter til Timeline

Nu har firmasiderne på Facebook også fået et nyt Timeline-design.

Artikel top billede

I december fik danske Facebook-brugere det nye profildesign, Timeline eller tidslinje, som skal samle hele brugerens livshistorie. Nu har Facebook-siderne også fået det nye design. Facebook-siderne bliver typisk brugt af virksomheder, foreninger, organisationer og kendte personer.

Den 30. marts bliver alle Facebook-siderne automatisk skiftet over til tidslinjen, indtil denne dato har man stadig mulighed for at eksperimentere med mulighederne og slette de ting, der ikke skal vises på linjen.

Ligesom på de almindelige profilsider er det mest synlige element et stort cover-billede, som fylder den øverste del af siden.

På de nye Facebook-sider kan man også se den seneste aktivitet og svare på private beskeder direkte på toppen af siden. Her er der også en tæller, hvor man kan se hvor mange der har klikket på "Synes godt om".

De enkelte indlæg på siden kan sorteres efter dato, bestemte højdepunkter eller antal kommentarer fra brugerne. Hver uge kan man fastgøre et nyt opslag øverst på siden.

Der er flere informationer på denne side, hvor man også kan de eksempler på det nye design og se en forhåndsvisning af, hvordan ens egne sider kommer til at se ud med det nye design.

Indtil videre er det stadig frivilligt for de almindelige brugere, om man ønsker at skifte til tidslinjen, men på et senere tidspunkt vil Facebook tvangsflytte alle brugere til Timeline.

Her er der også adgang til en række specielle applikationer, der f.eks. fortæller hvilke bøger man har læst, hvilke film man har set eller hvilken musik der lyttes til.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S