Amazon-stifter vil bjerge Apollo-raketter

Jeff Bezos har fundet raketmotorerne fra den historiske Apollo 11 mission, som nu skal hentes op fra havets bund.

Artikel top billede

I kølvandet på James Cameron's tur ned til bunden af Marianergraven i denne uge har en anden milliardær og eventyrer nu meldt ud, at han har fundet raketmotorerne fra Apollo 11 missionen på havets bund. Det er Amazon-stifteren Jeff Bezos, der er kendt som en rumentusiast. Han fortæller at man nu vil forsøge at bjerge en eller flere af motorerne, der skal overdrages til NASA.

Apollo 11 missionen var den første bemandede månelanding, hvor Neil Armstrong og Buzz Aldrin som de første mennesker satte deres ben på månen. Den gigantiske raket lettede den 16. juli 1969.

Hver F1-motor på raketten havde 32 millioner hestekræfter. De fem motorer brændte kun i få minutter, inden de faldt tilbage og endte i Atlanterhavet som planlagt.

Jeff Bezos fortæller at man har brugt en nyudviklet sonar til at finde motorerne fem kilometer under havets overflade.

"Vi ved stadig ikke hvilken tilstand motorerne er i - de har ramt havoverfladen med høj hastighed og har ligget i saltvand i mere end 40 år. Men de er fremstillet af et hårdført materiale, så vi må se," skriver han.

Hvis det lykkes at bjerge mere end en motor, har Bezos bedt om at en af dem skal udstilles på det lokale luftfartsmuseum i Seattle, hvor Amazon har sit hovedkvarter. Den første motor ventes at lande på Smithsonian-museet i Washington.

Bezos har også investeret i det kommercielle rumfirma Blue Origin, der udvikler en erstatning for de gamle rumfærger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job