Amazon-stifter vil bjerge Apollo-raketter

Jeff Bezos har fundet raketmotorerne fra den historiske Apollo 11 mission, som nu skal hentes op fra havets bund.

Artikel top billede

I kølvandet på James Cameron's tur ned til bunden af Marianergraven i denne uge har en anden milliardær og eventyrer nu meldt ud, at han har fundet raketmotorerne fra Apollo 11 missionen på havets bund. Det er Amazon-stifteren Jeff Bezos, der er kendt som en rumentusiast. Han fortæller at man nu vil forsøge at bjerge en eller flere af motorerne, der skal overdrages til NASA.

Apollo 11 missionen var den første bemandede månelanding, hvor Neil Armstrong og Buzz Aldrin som de første mennesker satte deres ben på månen. Den gigantiske raket lettede den 16. juli 1969.

Hver F1-motor på raketten havde 32 millioner hestekræfter. De fem motorer brændte kun i få minutter, inden de faldt tilbage og endte i Atlanterhavet som planlagt.

Jeff Bezos fortæller at man har brugt en nyudviklet sonar til at finde motorerne fem kilometer under havets overflade.

"Vi ved stadig ikke hvilken tilstand motorerne er i - de har ramt havoverfladen med høj hastighed og har ligget i saltvand i mere end 40 år. Men de er fremstillet af et hårdført materiale, så vi må se," skriver han.

Hvis det lykkes at bjerge mere end en motor, har Bezos bedt om at en af dem skal udstilles på det lokale luftfartsmuseum i Seattle, hvor Amazon har sit hovedkvarter. Den første motor ventes at lande på Smithsonian-museet i Washington.

Bezos har også investeret i det kommercielle rumfirma Blue Origin, der udvikler en erstatning for de gamle rumfærger.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S