Android overhaler Windows-computere

I de kommende år vil der ske et dramatisk skifte på computer-markedet, forudsiger IDC.

Artikel top billede

I lang tid har vi været vant til Wintel-monopolet - den kombination af Windows og Intel-processorer, der har domineret computer-verden. Men i de næste år kommer vi til at se dramatiske forskydninger i markedet, forudsiger analysefirmaet IDC.

Den gamle Wintel-pc forventes at stagnere frem mod 2016, mens der er vækst i enheder med Android og iOS.

IDC har kigget på det globale salg af det, som man kalder "smart connected devices". Det er altså ikke kun computere, men også smartphones, tavlecomputere og andre netopkoblede enheder.

I øjeblikket ligger x86-computere med Windows på 35,9 procent af dette marked. Det ventes at falde til 25,1 pct. i 2016.

I samme periode vil Android-enheder med ARM-cpu'er gå frem fra 29,4 pct. til 31,1 pct. af markedet og iOS-enheder vil stige fra 14,6 pct. til 17,3 pct. Android har dermed overhalet Windows.

Men det mest interessante er fordelingen mellem traditionelle computere, smartphones og det, som IDC kalder media tablets.

Det samlede salg af "smart connected devices" ventes at stige fra omkring 800 millioner i 2011 til næsten to milliarder i 2016. Men pc-salget er stort set fladt. Det er salget af tavlecomputere og smartphones, der forventes at eksplodere.

IDC regner således med, at salget af tablets vil stige til 200 millioner i år 2016, mens der bliver solgt 1,1 mia. smartphones om fire år.

Der er dog ét stort spørgsmålstegn, som IDC ikke tager stilling til i sin undersøgelse. Microsoft forsøger lige nu at erobre mobil-markedet - ikke mindst med sit kommende Windows 8, der også kører på ARM.

Hvis det står til Microsoft, så vil en stor del af de smartphones og tablets, som bliver solgt i 2016, altså køre med Windows. Så det er nok for tidligt at dømme Microsoft helt ude af denne kamp.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Data Engineer at Metroselskabet

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S