Android overhaler Windows-computere

I de kommende år vil der ske et dramatisk skifte på computer-markedet, forudsiger IDC.

Artikel top billede

I lang tid har vi været vant til Wintel-monopolet - den kombination af Windows og Intel-processorer, der har domineret computer-verden. Men i de næste år kommer vi til at se dramatiske forskydninger i markedet, forudsiger analysefirmaet IDC.

Den gamle Wintel-pc forventes at stagnere frem mod 2016, mens der er vækst i enheder med Android og iOS.

IDC har kigget på det globale salg af det, som man kalder "smart connected devices". Det er altså ikke kun computere, men også smartphones, tavlecomputere og andre netopkoblede enheder.

I øjeblikket ligger x86-computere med Windows på 35,9 procent af dette marked. Det ventes at falde til 25,1 pct. i 2016.

I samme periode vil Android-enheder med ARM-cpu'er gå frem fra 29,4 pct. til 31,1 pct. af markedet og iOS-enheder vil stige fra 14,6 pct. til 17,3 pct. Android har dermed overhalet Windows.

Men det mest interessante er fordelingen mellem traditionelle computere, smartphones og det, som IDC kalder media tablets.

Det samlede salg af "smart connected devices" ventes at stige fra omkring 800 millioner i 2011 til næsten to milliarder i 2016. Men pc-salget er stort set fladt. Det er salget af tavlecomputere og smartphones, der forventes at eksplodere.

IDC regner således med, at salget af tablets vil stige til 200 millioner i år 2016, mens der bliver solgt 1,1 mia. smartphones om fire år.

Der er dog ét stort spørgsmålstegn, som IDC ikke tager stilling til i sin undersøgelse. Microsoft forsøger lige nu at erobre mobil-markedet - ikke mindst med sit kommende Windows 8, der også kører på ARM.

Hvis det står til Microsoft, så vil en stor del af de smartphones og tablets, som bliver solgt i 2016, altså køre med Windows. Så det er nok for tidligt at dømme Microsoft helt ude af denne kamp.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S