Microsoft-roadmap er lækket på nettet

Dele af en Microsoft-roadmap for de kommende to år er sluppet ud.

Artikel top billede

Den hollandske softwareudvikler Maarten Visser har offentliggjort screenshots fra Microsofts roadmap for de kommende to år. Den viser at Internet Explorer 10 skulle være klar allerede i midten af 2012, mens den næste version af kontorpakken Office kommer i begyndelsen af 2013.

Det tyder også på, at IE10 kan køre under Windows 7. Microsoft har aldrig bekræftet, om den næste browser også kan afvikles under det gamle operativsystem eller kræver Windows 8.

Der er kun meget få informationer om Windows og Windows Phone - dokumentet nævner end ikke den Consumer Preview, der kom den 29. februar.

Lync Server 15 mangler helt på roadmap'en - det kan betyde at den næste version af produktet bliver cloud-baseret eller blot forsinket. Der er heller ikke nye versioner af Silverlight - måske forsvinder dette produkt helt.

Visual Studio 11, den næste version af Microsofts udviklerpakke, er planlagt til slutningen af året, fortæller dokumentet.

Maarten Visser skriver i en tweet, at han har fået roadmap'en fra Microsoft Partner Network, hvor den kan downloades uden logon. Det ser ud til, at Microsoft selv har distribueret dokumentet til en række af sine eksterne partnere. Det er dateret den 22. december 2011.

Men hollænderne kan alligevel risikere juridiske konsekvenser - dokumentet er markeret som "fortroligt". Han forsøger at forsvare sig med en Youtube-video, der viser hvordan han fik fat i roadmap'en.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos