3D-printere revolutionerer filmindustrien

Mens 3D-printere stadig er fremtidsmusik i almindelige hjem, har de allerede stor betydning for filmproduktion.

Artikel top billede

De fleste har nok hørt om 3D-printere eller måske set dem på udstillinger, men teknologien er stadig alt for dyr til almindelige brugere. I Hollywood-industrien har 3D-printere dog allerede fået meget stor betydning. De billige modeller kan kun fremstille farveløse tredimensionelle objekter, som f.eks. kan bruges af arkitekter eller produktdesignere. Men de dyre modeller er efterhånden så gode, at de kan fremstille objekter som ser helt ægte ud på filmlærredet.

En af de film hvor man har brugt 3D-printere i stor stil er Iron Man 2 fra 2010. En stor del af filmen er skabt i computeren, men til nogle enkelte scener havde man brug for en fysisk dragt - og den blev produceret med 3D-printere, skriver CNET.

Her er det også en fordel, at man kan bruge de samme digitale modeller til de computerskabte scener og til 3D-printerne, som så bygger et fysisk objekt. 3D-printere er baseret på inkjet-teknologi og bygger det færdige objekt op lag for lag, hvor det enkelte lag har omtrent samme tykkelse som et stykke papir.

Kvaliteten er nu så høj, at man ikke kan se linierne mellem de enkelte lag på modellen. Firmaet Objet Geometries sælger 3D-printere hvor de enkelte lag har en tykkelse på blot 16 mikron. Det er en tredjedel af tykkelsen af et menneskehår. Objet-printerne er blandt andet brugt til "Iron Man 2" og "Coraline".

Men 3D-printerne bliver også spået en fremtid i mange andre brancher - og i sidste ende kan de blive så billige, at vi alle kan få én hjemme i stuen. Danske Blueprinter er et af de firmaer, der har udviklet en 3D-printer. Deres første model koster dog over 70.000 kr.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S