3D-printere revolutionerer filmindustrien

Mens 3D-printere stadig er fremtidsmusik i almindelige hjem, har de allerede stor betydning for filmproduktion.

Artikel top billede

De fleste har nok hørt om 3D-printere eller måske set dem på udstillinger, men teknologien er stadig alt for dyr til almindelige brugere. I Hollywood-industrien har 3D-printere dog allerede fået meget stor betydning. De billige modeller kan kun fremstille farveløse tredimensionelle objekter, som f.eks. kan bruges af arkitekter eller produktdesignere. Men de dyre modeller er efterhånden så gode, at de kan fremstille objekter som ser helt ægte ud på filmlærredet.

En af de film hvor man har brugt 3D-printere i stor stil er Iron Man 2 fra 2010. En stor del af filmen er skabt i computeren, men til nogle enkelte scener havde man brug for en fysisk dragt - og den blev produceret med 3D-printere, skriver CNET.

Her er det også en fordel, at man kan bruge de samme digitale modeller til de computerskabte scener og til 3D-printerne, som så bygger et fysisk objekt. 3D-printere er baseret på inkjet-teknologi og bygger det færdige objekt op lag for lag, hvor det enkelte lag har omtrent samme tykkelse som et stykke papir.

Kvaliteten er nu så høj, at man ikke kan se linierne mellem de enkelte lag på modellen. Firmaet Objet Geometries sælger 3D-printere hvor de enkelte lag har en tykkelse på blot 16 mikron. Det er en tredjedel af tykkelsen af et menneskehår. Objet-printerne er blandt andet brugt til "Iron Man 2" og "Coraline".

Men 3D-printerne bliver også spået en fremtid i mange andre brancher - og i sidste ende kan de blive så billige, at vi alle kan få én hjemme i stuen. Danske Blueprinter er et af de firmaer, der har udviklet en 3D-printer. Deres første model koster dog over 70.000 kr.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,