Er lovlig piratkopiering vejen frem i Tyskland?

Tyske pirater stormer frem. Internet-frihed og copyright-begrænsning er ikke længere de eneste mærkesager: Nye politikker findes gennem crowdsourcing.

Artikel top billede

Stadigt flere lande får en lokal version af piratpartiet, men for tiden er det i Tyskland, at partiet skaber flest overskrifter.

Der PiratenPartei fik i marts 7,4 procent af stemmerne i delstaten Saarland, og står til at komme helt op på tocifrede stemmeprocenter - og i hvertfald klart over spærregrænsen - i to kommende og vigtige delstatsvalg.

Landsdækkende gallupundersøgelser tyder på, at piraterne kan kapre over ti procent af tyskernes stemmer på landsplan. Ved at udfordre De Grønne kan piraterne reelt blive en magtfaktor ved næste års valg til Forbundsdagen.

Og piraterne agter at bruge magten til andet end at håne filmindustriens antipirat-tiltag.

De tyske pirater repræsenterer et af de mere konkrete eksempler på en ny drejning inden for piratbevægelsen, som oprindeligt startede i Sverige.

De svenske pirater måtte svare "ved ikke" til ni ud af spørgsmål om deres politiske holdninger, da de stillede op til valget til Riksdagen forrige år og blev spurgt om holdninger til diverse politiske spørgsmål.

Kun copyright havde partiet en klar holdning til. Valget blev en skuffelse: Piratpartiet, der ellers havde klaret sig godt i andre sammenhænge, kom ikke ind.

Den fejl har partiet ikke tænkt sig at gentage. I dag er de organiserede pirater godt på vej til at have en politik for både sociale og økonomiske spørgsmål.

Som piraterne i flere andre lande - eksempelvis England - har de tyske pirater udviklet deres holdninger gennem crowdsourcing.

Foreløbig er partiet i Tyskland blev kendt for at et par letforståelige princippunkter.

Partiet ønsker indført en borgerløn, hvor hver tysker betales et betingelsesløst grundbeløb - "Bedingungsloses Grundeinkommen". Pengene til den nok ikke helt lille udgiftspost skal komme fra omfordeling af landets rigdomme og ændringer af skattesystemet.

Copyright - eller left?

Offentlig transport skal være gratis, slet og ret. Overvågning og begrænsninger på nettet er piraterne generelt voldsomt imod.

Og så er der lige den med copyright.

Piratpartiet mener, at viden og kultur basalt set bør være gratis. Derfor vil partiet tillade fildeling og kopiering af alt, lige fra software til medicin, så længe kopieringen kun er til privat brug.

Copyright- og patent-beskyttelse skal stadig gælde, men kun omfatte kommerciel brug af det kopierede. Den gældende copyrightlovgivning i Europa, der beskytter et værk mod kopiering i 70 år efter forfatteren eller komponistens død, ønsker piraterne at ændre, så beskyttelsen kun gælder i fem år.

Ikke fem år efter skaberens død, men fem år efter værkets første offentliggørelse. Det vil være nok til, at man som kunstner eller kommerciel aktør kan tjene penge på et værk, mener piraterne, der ifølge deres hjemmeside finder den gældende ophavsretslovgivning "absurd".

De fem års copyright- og patent-beskyttelse er den officielle holdning, hvis man tjekker politikken på piratpartiers internationale hjemmeside.

Men de fremgangsrige tyske pirater er måske på vej i en lidt anden retning. Der PiratenPartei benytter webplatformen Liquid Feedback til at afstemme nye forslag internt. På det tyske netforum kan man for eksempel finde et forslag om, at copyright og patentbeskyttelse skal gælde i 20 år efter et værks offentliggørelse eller et patents udstedelse.

Piraterne vil altså ikke kun gøre fildeling frit og fint, men skal de tages seriøst af resten af it-samfundet?

Ideen om "fri og åben software" er jo ikke ligefrem fremmed, og når man kigger på den store udbredelse - og den relative kommercielle succes - som open source bevægelsen har opnået, er der måske noget om snakken.

Men selvom piraternes kamp mod utidsvarende ophavsretlove vække sympati flere steder, er der også andre modstandere end lige de forventlige fra rettighedshaver-siden af debatten.

En af de mere markante stemmer i debatten er Richard Stallman.  

Ironisk begrænsning

Han erklærer sig overordnet enig i de mål, som piraterne oprindeligt udstak i Sverige. Men for gratis software vil en reduktion af copyrighten ironisk nok have en negativ virkning, mener Stallman:

"Propritær software er beskyttet af EULAs (EndUser License Agreement) og ikke blot af copyright, og slutbrugerne har ikke adgang til sourcekoden. Selv hvis ikke-kommerciel deling bliver tilladt, vil EULA'en sikkert forbyde det. Og desuden vil brugerne, som jo ikke har source-koden, ikke kunne kontrollere, hvad programmet gør, når de kører det. At bruge et sådant program er at opgive sin frihed og lade programmets udvikler kontrollere dig," lyder det fra copyleft- og GNU-forkæmperen  Stallman.

I Tyskland har piraterne imidlertid travlt med mange andre ting end at diskutere copright kontra copyleft. I næste måned, den 13. maj, er der valg i landets folkerigeste delstat, North Rhine-Westphalia, og piraterne har for længst hejst flaget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job