Marathonretssag mod fyret Fona-chef

En tidligere indkøbschef i Fona står ifølge anklageren til flere års fængsel, hvis han kendes skyldig i millionsvindel mod sin tidligere arbejdsgiver.

Artikel top billede

Dommeren i Københavns Byret kan sende en tidligere indkøbschef i Fona bag tremmer i flere år, hvis den igangværende retssag ender med at den tiltalte kendes skyldig.

Ifølge anklageskriftet har den tiltalte svindlet for tæt ved syv millioner kroner, og er derfor anklaget efter straffelovens paragraffer om groft bedrageri og dokumentfalsk.

Senioranklager ved Københavns Byret, Susanne Bitsch, fortæller, at den anklagede nægter sig skyldig.

Læs mere: Tidligere Fona-chef tiltalt for grov svindel

Men ender det med en dom efter står den anklagede ifølge Susanne Bitsch til en straf på "flere års fængsel". Susanne Bitsch oplyser, at den maksimale straframme i denne type sager er fængsels i op til otte år, men hun understreger samtidig, at hun endnu ikke har lagt sig fast på, hvor lang en straf hun vil kræve, når der skal fældes dom i sagen.

Første retsmøde i sagen mod den tidligere Fona-ansatte var 23. februar, og indtil videre er der sat i alt 12 retsdage af til vidneafhøringer og gennemgang af den komplicerede sag.

"Forholdene i sagen er meget komplicerede og derfor har afhøringen af den tiltalte trukket ud," siger Susanne Bitsch, som også har indkaldt adskillige vidner i sagen.

Susanne Bitsch siger, at hun håber på en domsafsigelse inde sommerferien. Næste retsmøde er den 30. april.

Læs mere: Fona jagter millioner i svindelsag
Sideløbende med straffesagen ved byretten, har Fonas moderselskab F Group ifølge CRNs oplysninger anlagt erstatningssag mod den tidligere indkøbschef.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S