Nu kommer sleekbooks

En sleekbook er en supertynd computer, som ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook.

Artikel top billede

HP har præsenteret flere nye bærbare computere på en messe i Shanghai. Firmaet har ligefrem opfundet en helt ny kategori af computere, som man kalder for "sleekbook". Det er en meget tynd computer, som minder om Intels ultrabook-koncept.

Det betyder ikke, at HP helt opgiver ultrabooks - tværtimod. På messen har HP også introduceret flere nye ultrabooks. Herunder er flagskibet HP Envy SpectreXT med 13,3-tommers display, der kommer i slutningen af juni og har en europæisk pris på 999 euro.

Men betegnelsen "sleekbook" bruges til computere, der ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook. Det kan være fordi de bruger en AMD- og ikke en Intel-processor, eller fordi de har en indbygget harddisk i stedet for en SSD.

Intel har rettighederne til ultrabook-navnet og det er chipfirmaet, der bestemmer, hvilke computere der må bære navnet.

Det nye navn kan dog skabe forvirring hos kunderne. AMD bruger selv betegnelsen "ultrathin" om tynde computere med firmaets egen processor. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-chips til ultrathin-computere. De kommer både i dual- og quad-core-udgaver.

AMD lover at ydelsen skulle være på niveau med firmaets almindelige notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve.

Kampen står altså mellem ultrabook (med Intel-processor) og ultrathin (med AMD-chips). Nu melder HP sig så med et tredje navn, sleekbook, og det er kun HP, der vil bruge dette navn.

Fælles for alle de forskellige ultrabook, ultrathin og sleekbook-computere er, at de er meget tynde og lette, de starter stort set øjeblikkeligt og de kører meget længe på batteriet.

Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller.

HP har indtil videre annonceret to sleekbooks, herunder en 15,6-tommers model til 600 dollar. Den bruger en AMD-processor og det skulle være forklaringen på, at prisen er noget lavere end for normale ultrabooks.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S