Nu kommer sleekbooks

En sleekbook er en supertynd computer, som ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook.

Artikel top billede

HP har præsenteret flere nye bærbare computere på en messe i Shanghai. Firmaet har ligefrem opfundet en helt ny kategori af computere, som man kalder for "sleekbook". Det er en meget tynd computer, som minder om Intels ultrabook-koncept.

Det betyder ikke, at HP helt opgiver ultrabooks - tværtimod. På messen har HP også introduceret flere nye ultrabooks. Herunder er flagskibet HP Envy SpectreXT med 13,3-tommers display, der kommer i slutningen af juni og har en europæisk pris på 999 euro.

Men betegnelsen "sleekbook" bruges til computere, der ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook. Det kan være fordi de bruger en AMD- og ikke en Intel-processor, eller fordi de har en indbygget harddisk i stedet for en SSD.

Intel har rettighederne til ultrabook-navnet og det er chipfirmaet, der bestemmer, hvilke computere der må bære navnet.

Det nye navn kan dog skabe forvirring hos kunderne. AMD bruger selv betegnelsen "ultrathin" om tynde computere med firmaets egen processor. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-chips til ultrathin-computere. De kommer både i dual- og quad-core-udgaver.

AMD lover at ydelsen skulle være på niveau med firmaets almindelige notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve.

Kampen står altså mellem ultrabook (med Intel-processor) og ultrathin (med AMD-chips). Nu melder HP sig så med et tredje navn, sleekbook, og det er kun HP, der vil bruge dette navn.

Fælles for alle de forskellige ultrabook, ultrathin og sleekbook-computere er, at de er meget tynde og lette, de starter stort set øjeblikkeligt og de kører meget længe på batteriet.

Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller.

HP har indtil videre annonceret to sleekbooks, herunder en 15,6-tommers model til 600 dollar. Den bruger en AMD-processor og det skulle være forklaringen på, at prisen er noget lavere end for normale ultrabooks.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job