Nu kommer sleekbooks

En sleekbook er en supertynd computer, som ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook.

Artikel top billede

HP har præsenteret flere nye bærbare computere på en messe i Shanghai. Firmaet har ligefrem opfundet en helt ny kategori af computere, som man kalder for "sleekbook". Det er en meget tynd computer, som minder om Intels ultrabook-koncept.

Det betyder ikke, at HP helt opgiver ultrabooks - tværtimod. På messen har HP også introduceret flere nye ultrabooks. Herunder er flagskibet HP Envy SpectreXT med 13,3-tommers display, der kommer i slutningen af juni og har en europæisk pris på 999 euro.

Men betegnelsen "sleekbook" bruges til computere, der ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook. Det kan være fordi de bruger en AMD- og ikke en Intel-processor, eller fordi de har en indbygget harddisk i stedet for en SSD.

Intel har rettighederne til ultrabook-navnet og det er chipfirmaet, der bestemmer, hvilke computere der må bære navnet.

Det nye navn kan dog skabe forvirring hos kunderne. AMD bruger selv betegnelsen "ultrathin" om tynde computere med firmaets egen processor. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-chips til ultrathin-computere. De kommer både i dual- og quad-core-udgaver.

AMD lover at ydelsen skulle være på niveau med firmaets almindelige notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve.

Kampen står altså mellem ultrabook (med Intel-processor) og ultrathin (med AMD-chips). Nu melder HP sig så med et tredje navn, sleekbook, og det er kun HP, der vil bruge dette navn.

Fælles for alle de forskellige ultrabook, ultrathin og sleekbook-computere er, at de er meget tynde og lette, de starter stort set øjeblikkeligt og de kører meget længe på batteriet.

Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller.

HP har indtil videre annonceret to sleekbooks, herunder en 15,6-tommers model til 600 dollar. Den bruger en AMD-processor og det skulle være forklaringen på, at prisen er noget lavere end for normale ultrabooks.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S