Nu kommer sleekbooks

En sleekbook er en supertynd computer, som ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook.

Artikel top billede

HP har præsenteret flere nye bærbare computere på en messe i Shanghai. Firmaet har ligefrem opfundet en helt ny kategori af computere, som man kalder for "sleekbook". Det er en meget tynd computer, som minder om Intels ultrabook-koncept.

Det betyder ikke, at HP helt opgiver ultrabooks - tværtimod. På messen har HP også introduceret flere nye ultrabooks. Herunder er flagskibet HP Envy SpectreXT med 13,3-tommers display, der kommer i slutningen af juni og har en europæisk pris på 999 euro.

Men betegnelsen "sleekbook" bruges til computere, der ikke helt opfylder Intels krav til en ultrabook. Det kan være fordi de bruger en AMD- og ikke en Intel-processor, eller fordi de har en indbygget harddisk i stedet for en SSD.

Intel har rettighederne til ultrabook-navnet og det er chipfirmaet, der bestemmer, hvilke computere der må bære navnet.

Det nye navn kan dog skabe forvirring hos kunderne. AMD bruger selv betegnelsen "ultrathin" om tynde computere med firmaets egen processor. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-chips til ultrathin-computere. De kommer både i dual- og quad-core-udgaver.

AMD lover at ydelsen skulle være på niveau med firmaets almindelige notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve.

Kampen står altså mellem ultrabook (med Intel-processor) og ultrathin (med AMD-chips). Nu melder HP sig så med et tredje navn, sleekbook, og det er kun HP, der vil bruge dette navn.

Fælles for alle de forskellige ultrabook, ultrathin og sleekbook-computere er, at de er meget tynde og lette, de starter stort set øjeblikkeligt og de kører meget længe på batteriet.

Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller.

HP har indtil videre annonceret to sleekbooks, herunder en 15,6-tommers model til 600 dollar. Den bruger en AMD-processor og det skulle være forklaringen på, at prisen er noget lavere end for normale ultrabooks.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job