Artikel top billede

Nyt om Nintendos næste konsol - Flop eller flot?

Et flop eller en ny verdenssucces?

Nintendos sidste store succes hed Wii. Og der er jo som bekendt ingen grund til at lave om på noget, der virker. Så det er ikke så overraskende, at japanerne har valgt at kalde efterfølgeren Wii U.

Det kundgjorde Nintendo allerede sidste år, men nu nærmer lanceringen af Wii U sig så meget, at firmaet er klar til at løfte lidt på sløret for spillekonsollens fortræffeligheder.

Op til spilmessen E3 havde Nintendo i aftes en videopræsentation om Wii U med direktør Satoru Iwata.

Iwata præsenterede den færdige controller. Se galleri her.
Konsollen kommer også til at understøtte Wiimotes, balanceboards og Nunchucks til den originale Wii, men det forventes, at det bevægelsesfølsomme system bliver mere nøjagtig end sin forgænger - for at kunne konkurrere med lignende produkter fra Sony og Microsoft - Move og Kinect.

Han kunne også fortælle, at Wii U skal samles omkring onlineuniverset Miiverse, som både kan snakke sammen med firmaets håndholdte 3DS og almindelige smartphones og pc'er.

En af elementerne i Miiverse er, at man kan skrive til sin omgangskreds eller dele indhold fra spillene, skriver BBC.

Har ikke fidus til Nintendo

Aktiemarkedet har ikke reageret positivt på Wii U, der har fået aktieprisen til at dale. Faldet skyldes blandt andet, at mange mener, at tiden at løbet fra Nintendos konsol-marked i en periode, hvor meget af spillemarkedet er flyttet over på smartphones.

Meget at Nintendos satsning i forhold til Wii U er bundet op på socialt indhold og social interagering. Historisk har Nintendo ikke tradition for åbenhed, og i en tid hvor meget indhold deles via Facebook, Twitter og andre netværk kan det blive en stor udfordring for firmaet at løfte sit eget sociale netværk.

Wii U forventes på gaden i slutningen af 2012.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere