Snart kan du styre spilkonsollen med din mobil

Den nye Smartglass-teknologi forvandler din smartphone eller tablet til en sekundær skærm, som kobles sammen med fjernsynet og Xbox-konsollen.

Artikel top billede

Microsoft kunne ikke præsentere en ny Xbox-konsol på den store spilmesse E3 i Los Angeles, men Redmond-firmaet havde alligevel et trumfkort i ærmet. En ny teknologi med betegnelsen Xbox Smartglass skal koble konsollen, Kinect, fjernsynet, Windows-computere, smartphones og tablets sammen.

Wired mener ligefrem at der er tale om en revolutionær teknologi, som kan hjælpe Microsoft med at erobre stuen. Xbox'en beskrives som en trojansk hest, og Smartglass er altså den overraskelse, som snart vil springe ud af maven på træhesten.

Helt basalt er der tale om en applikation, som forvandler en smartphone eller tablet med iOS, Android eller Windows 8 til en sekundær skærm som fungerer sammen med din Xbox.

Det betyder eksempelvis, at du kan bruge din smartphone som en fjernbetjening til konsollen og fjernsynet, og du kan få vist ekstraoplysninger til den tv-serie eller det spil, der kører på den store skærm.

Det kunne især være interessant i forbindelse med multiplayer-spil, hvor fjernsynet kommer til at fungere som en fælles skærm for alle deltagere, mens de kan se hvert deres eget individuelle billede på deres egen tavlecomputer.

Det kan også være, at du kan få vist et kort på tavlecomputeren eller bladre i en database med baggrunds-informationer, mens du ser en tv-serie eller en film.

I et strategispil kunne du tegne en detaljeret slagplan på din tablet og sende tropperne ud i en kamp, der bliver vist på fjernsynet, eller du kan hente oplysninger om dine modstandere i et spil som Halo 4.

Microsoft forsøger altså at skabe en sømløs oplevelse, som kobler alle dine forskellige enheder sammen i en fælles underholdnings-verden.

En del af Smartglass-konceptet minder om det, som Nintendo planlægger med sin Wii U Gamepad med indbygget skærm, men Microsofts teknologi skal altså fungere med eksisterende hardware og på tværs af platforme.

Til efteråret kommer browseren Internet Explorer også på Xbox 360, og den kan så styres med Kinect eller ved at bruge sin tablet eller smartphone som fjernbetjening med Smartglass.

Apple har også forsøgt noget lignende med sin Apple TV boks, Airplay-teknologien og Remote-applikationen til iOS, hvor man kan streame indhold til fjernsynet og bruge iPad eller iPhone som en ekstra skærm eller som en fjernbetjening.

Et spil som Real Racing 2 HD understøtter allerede en dobbeltskærms-modus, hvor man får vist ekstra-oplysninger på sin iPad mens man spiller på fjernsynet. Men det kræver, at man har et iOS-produkt og Apple TV-boksen.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg