Snart kan du styre spilkonsollen med din mobil

Den nye Smartglass-teknologi forvandler din smartphone eller tablet til en sekundær skærm, som kobles sammen med fjernsynet og Xbox-konsollen.

Artikel top billede

Microsoft kunne ikke præsentere en ny Xbox-konsol på den store spilmesse E3 i Los Angeles, men Redmond-firmaet havde alligevel et trumfkort i ærmet. En ny teknologi med betegnelsen Xbox Smartglass skal koble konsollen, Kinect, fjernsynet, Windows-computere, smartphones og tablets sammen.

Wired mener ligefrem at der er tale om en revolutionær teknologi, som kan hjælpe Microsoft med at erobre stuen. Xbox'en beskrives som en trojansk hest, og Smartglass er altså den overraskelse, som snart vil springe ud af maven på træhesten.

Helt basalt er der tale om en applikation, som forvandler en smartphone eller tablet med iOS, Android eller Windows 8 til en sekundær skærm som fungerer sammen med din Xbox.

Det betyder eksempelvis, at du kan bruge din smartphone som en fjernbetjening til konsollen og fjernsynet, og du kan få vist ekstraoplysninger til den tv-serie eller det spil, der kører på den store skærm.

Det kunne især være interessant i forbindelse med multiplayer-spil, hvor fjernsynet kommer til at fungere som en fælles skærm for alle deltagere, mens de kan se hvert deres eget individuelle billede på deres egen tavlecomputer.

Det kan også være, at du kan få vist et kort på tavlecomputeren eller bladre i en database med baggrunds-informationer, mens du ser en tv-serie eller en film.

I et strategispil kunne du tegne en detaljeret slagplan på din tablet og sende tropperne ud i en kamp, der bliver vist på fjernsynet, eller du kan hente oplysninger om dine modstandere i et spil som Halo 4.

Microsoft forsøger altså at skabe en sømløs oplevelse, som kobler alle dine forskellige enheder sammen i en fælles underholdnings-verden.

En del af Smartglass-konceptet minder om det, som Nintendo planlægger med sin Wii U Gamepad med indbygget skærm, men Microsofts teknologi skal altså fungere med eksisterende hardware og på tværs af platforme.

Til efteråret kommer browseren Internet Explorer også på Xbox 360, og den kan så styres med Kinect eller ved at bruge sin tablet eller smartphone som fjernbetjening med Smartglass.

Apple har også forsøgt noget lignende med sin Apple TV boks, Airplay-teknologien og Remote-applikationen til iOS, hvor man kan streame indhold til fjernsynet og bruge iPad eller iPhone som en ekstra skærm eller som en fjernbetjening.

Et spil som Real Racing 2 HD understøtter allerede en dobbeltskærms-modus, hvor man får vist ekstra-oplysninger på sin iPad mens man spiller på fjernsynet. Men det kræver, at man har et iOS-produkt og Apple TV-boksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo