Snart kan du styre spilkonsollen med din mobil

Den nye Smartglass-teknologi forvandler din smartphone eller tablet til en sekundær skærm, som kobles sammen med fjernsynet og Xbox-konsollen.

Artikel top billede

Microsoft kunne ikke præsentere en ny Xbox-konsol på den store spilmesse E3 i Los Angeles, men Redmond-firmaet havde alligevel et trumfkort i ærmet. En ny teknologi med betegnelsen Xbox Smartglass skal koble konsollen, Kinect, fjernsynet, Windows-computere, smartphones og tablets sammen.

Wired mener ligefrem at der er tale om en revolutionær teknologi, som kan hjælpe Microsoft med at erobre stuen. Xbox'en beskrives som en trojansk hest, og Smartglass er altså den overraskelse, som snart vil springe ud af maven på træhesten.

Helt basalt er der tale om en applikation, som forvandler en smartphone eller tablet med iOS, Android eller Windows 8 til en sekundær skærm som fungerer sammen med din Xbox.

Det betyder eksempelvis, at du kan bruge din smartphone som en fjernbetjening til konsollen og fjernsynet, og du kan få vist ekstraoplysninger til den tv-serie eller det spil, der kører på den store skærm.

Det kunne især være interessant i forbindelse med multiplayer-spil, hvor fjernsynet kommer til at fungere som en fælles skærm for alle deltagere, mens de kan se hvert deres eget individuelle billede på deres egen tavlecomputer.

Det kan også være, at du kan få vist et kort på tavlecomputeren eller bladre i en database med baggrunds-informationer, mens du ser en tv-serie eller en film.

I et strategispil kunne du tegne en detaljeret slagplan på din tablet og sende tropperne ud i en kamp, der bliver vist på fjernsynet, eller du kan hente oplysninger om dine modstandere i et spil som Halo 4.

Microsoft forsøger altså at skabe en sømløs oplevelse, som kobler alle dine forskellige enheder sammen i en fælles underholdnings-verden.

En del af Smartglass-konceptet minder om det, som Nintendo planlægger med sin Wii U Gamepad med indbygget skærm, men Microsofts teknologi skal altså fungere med eksisterende hardware og på tværs af platforme.

Til efteråret kommer browseren Internet Explorer også på Xbox 360, og den kan så styres med Kinect eller ved at bruge sin tablet eller smartphone som fjernbetjening med Smartglass.

Apple har også forsøgt noget lignende med sin Apple TV boks, Airplay-teknologien og Remote-applikationen til iOS, hvor man kan streame indhold til fjernsynet og bruge iPad eller iPhone som en ekstra skærm eller som en fjernbetjening.

Et spil som Real Racing 2 HD understøtter allerede en dobbeltskærms-modus, hvor man får vist ekstra-oplysninger på sin iPad mens man spiller på fjernsynet. Men det kræver, at man har et iOS-produkt og Apple TV-boksen.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen