Google: Vi har 900.000 Android-aktiveringer om dagen

På et år er antallet af daglige Android-aktiveringer fordoblet.

Artikel top billede

Googles Android-chef Andy Rubin afviser i en tweet alle rygter om, at han har tænkt sig at forlade selskabet, og fortæller samtidig at Android nu bliver aktiveret på 900.000 nye enheder hver dag. Det er en fordobling i løbet af et år. På samme tidspunkt i 2011 var der mindre end en halv million aktiveringer om dagen.

Rubin fortæller dog ikke, hvordan disse aktiveringer fordeler sig mellem smartphones og tablets med Android.

Men der er ingen tvivl om, at Android ligger foran Apple. I det sidste kvartal har Apple solgt 35 millioner iPhones og 12 millioner iPads, og det svarer til 516.000 enheder om dagen.

Ifølge analysefirmaet Gartner har Android en andel på 56,1 pct. af smartphone-markedet, mens iOS ligger på 22,3 pct.

Rekorden for antallet af Android-aktiveringer blev sat den 24. og 25. december sidste år, hvor det nåede op på 3,4 millioner.

Rygterne om Rubins afgang fra Google skyldes, at han er involveret i et nystartet firma, Cloudcar. Men det er kun en gruppe af venner, som han har givet gratis kontorplads, skriver Rubin på Google+.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S