Google: Vi har 900.000 Android-aktiveringer om dagen

På et år er antallet af daglige Android-aktiveringer fordoblet.

Artikel top billede

Googles Android-chef Andy Rubin afviser i en tweet alle rygter om, at han har tænkt sig at forlade selskabet, og fortæller samtidig at Android nu bliver aktiveret på 900.000 nye enheder hver dag. Det er en fordobling i løbet af et år. På samme tidspunkt i 2011 var der mindre end en halv million aktiveringer om dagen.

Rubin fortæller dog ikke, hvordan disse aktiveringer fordeler sig mellem smartphones og tablets med Android.

Men der er ingen tvivl om, at Android ligger foran Apple. I det sidste kvartal har Apple solgt 35 millioner iPhones og 12 millioner iPads, og det svarer til 516.000 enheder om dagen.

Ifølge analysefirmaet Gartner har Android en andel på 56,1 pct. af smartphone-markedet, mens iOS ligger på 22,3 pct.

Rekorden for antallet af Android-aktiveringer blev sat den 24. og 25. december sidste år, hvor det nåede op på 3,4 millioner.

Rygterne om Rubins afgang fra Google skyldes, at han er involveret i et nystartet firma, Cloudcar. Men det er kun en gruppe af venner, som han har givet gratis kontorplads, skriver Rubin på Google+.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice