Microsoft vil købe Twitter-klon

Microsoft forhandler om at købe Twitter-klonen Yammer for mere end fem milliarder kroner.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Microsoft er på vej med et større opkøb inden for sociale netværk til virksomheder. Både Business Insider og Bloomberg melder at Microsoft forhandler om at købe Yammer, og det ventes, at aftalen kan falde på plads allerede fredag. Prisen skulle ligge på mere end fem milliarder kroner.

Så sent som i februar modtog Yammer en frisk investering på lidt under 500 mio. kr., og dengang blev firmaets værdi anslået til næsten tre mia. kr. Nu ser det altså ud til, at værdien kan være fordoblet på få måneder.

Med et opkøb af Yammer kan Microsoft tilføje sociale netværk til sin produkt-portefølje til erhvervskunder. Dermed kommer Microsoft til at stå stærkere i kampen mod blandt andet Salesforce.com og Oracle.

Ledelsen behøver ikke være involveret

Yammer har forsøgt at etablere sig som et Twitter-alternativ for virksomheder. Med denne tjeneste kan kolleger udveksle korte beskeder med hinanden, danne grupper og dele dokumenter.
 
Det interessante er, at Yammer har valgt en anden model end de fleste andre social-networking-løsninger til erhvervsbrugere. Typisk er der tale om topstyrede løsninger, som IBM Lotus Connections eller Jive, hvor softwareleverandøren forsøger at overtale firmaets ledelse til at investere i værktøjer til blogs, wikis eller Facebook-lignende profilsider.
 
Yammer er lige omvendt. Her går man efter de enkelte medarbejdere. Ledelsen behøver slet ikke være involveret. Hver bruger med en firma-mailadresse kan bruge tjenesten gratis. Den første bruger, der tilmelder sig, opretter automatisk et netværk; alle andre brugere fra samme firma, der kommer senere, bliver automatisk tilføjet til dette netværk.

Ifølge selskabets egne tal er der omkring 200.000 virksomheder, der bruger Yammer.

Spreder sig som ringe i vandet

 
Yammer er stiftet af David Sacks, som tidligere har været involveret i betalingstjenesten PayPal. I stedet for at sælge sit produkt til virksomhederne håber Sacks altså på, at medarbejderne selv vil opdage fordelene i softwaren og begynde at bruge den - hvorefter det vil sprede sig som ringe i vandet i firmaet.
 
Han mener, at brugerne selv vil opdage, at Yammer kan gøre det lettere at kommunikere og sørge for bedre produktivitet i virksomheden.
 
Foruden den gratis version er der er en premium-udgave af Yammer, hvor der blandt andet er mulighed for at integrere systemet med virksomhedens eksisterende applikationer. Her ligger prisen på fem dollar om måneden per medarbejder.
 
I USA bliver Yammer blandt andet brugt af AAA (American Automobile Association), der er det amerikanske pendant til FDM. AAA har omstillet hele sit intranet til Yammer og oprettet 50 regionale undergrupper i et netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S