Det bliver svært at reparere den nye Retina-MacBook

Hos iFixit har man aldrig før set en bærbar, der er så svær at reparere.

Artikel top billede

Traditionen tro har hardware-eksperterne hos iFixit allerede pillet den nye MacBook Pro med Retina-display fra hinanden og kigget nærmere på maskinens indmad. Som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge, er der tale om lidt af en vidundermaskine med en 15-tommers skærm, som har 220 ppi (pixel per tomme) og en opløsning på hele 2.880 x 1.800 billedpunkter. Men det er ikke så vidunderligt, når man kigger inde i maskinen.

På en skala fra 1 til 10, hvor 10 er det nemmeste at reparere, kan den nye MacBook ikke score mere end 1. Faktisk har iFixit aldrig set en computer, der er så svær at reparere eller opgradere. Apple har brugt masser af lim og særlige skruer, som gør det meget svært at åbne computeren.

Hvis man alligevel har held til at få adgang til maskinens indre, bliver man formentlig skuffet. Ligesom i MacBook Air er RAM-modulerne loddet fast til bundkortet, så glem alt om at opgradere med yderligere hukommelse. Batteriet er også limet fast og meget svært at fjerne.

Det er heller ikke uden videre muligt at opgradere SSD'en, selv om iFixit udtrykker forhåbning om, at man måske finder en smutvej her.

Den meget omtalte Retina-skærm bruger en helt ny konstruktion, hvor der overhovedet ikke er beskyttende glas, og det kan betyde at det kan blive meget dyrt, hvis der kommer en skade på displayet. I værste fald kan man risikere, at hele computeren skal kasseres.

Læs mere og se billeder af computerens indmad hos iFixit. Her finder man også vejledninger til, hvordan man selv kan reparere alskens elektroniske enheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job