Det bliver svært at reparere den nye Retina-MacBook

Hos iFixit har man aldrig før set en bærbar, der er så svær at reparere.

Artikel top billede

Traditionen tro har hardware-eksperterne hos iFixit allerede pillet den nye MacBook Pro med Retina-display fra hinanden og kigget nærmere på maskinens indmad. Som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge, er der tale om lidt af en vidundermaskine med en 15-tommers skærm, som har 220 ppi (pixel per tomme) og en opløsning på hele 2.880 x 1.800 billedpunkter. Men det er ikke så vidunderligt, når man kigger inde i maskinen.

På en skala fra 1 til 10, hvor 10 er det nemmeste at reparere, kan den nye MacBook ikke score mere end 1. Faktisk har iFixit aldrig set en computer, der er så svær at reparere eller opgradere. Apple har brugt masser af lim og særlige skruer, som gør det meget svært at åbne computeren.

Hvis man alligevel har held til at få adgang til maskinens indre, bliver man formentlig skuffet. Ligesom i MacBook Air er RAM-modulerne loddet fast til bundkortet, så glem alt om at opgradere med yderligere hukommelse. Batteriet er også limet fast og meget svært at fjerne.

Det er heller ikke uden videre muligt at opgradere SSD'en, selv om iFixit udtrykker forhåbning om, at man måske finder en smutvej her.

Den meget omtalte Retina-skærm bruger en helt ny konstruktion, hvor der overhovedet ikke er beskyttende glas, og det kan betyde at det kan blive meget dyrt, hvis der kommer en skade på displayet. I værste fald kan man risikere, at hele computeren skal kasseres.

Læs mere og se billeder af computerens indmad hos iFixit. Her finder man også vejledninger til, hvordan man selv kan reparere alskens elektroniske enheder.

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S