Dommen er faldet: Så fantastisk er den nye MacBook Pro

Anmelderne elsker den nye Macbook med retina-skærm, men de har dog ikke kun lutter roser.

Artikel top billede

Den nye MacBook Pro må være computernes svar på en Aston Martin eller en Porsche.

En computer, der ligesom de bedste sportsvogne er så smuk og fyldt med power, at det kan få tænderne til at løbe i vand. Men som desværre også er udstyret med et prisskilt, der ligger uden for de flestes budget-ramme.

Den nye MacBook Pro koster minimum 17.599 kroner, og spørgsmålet er derfor, om den virkelig kan være så mange penge værd? 

Amerikanske anmeldere har testet

De amerikanske anmeldere fik computeren til test umiddelbart efter lanceringen i mandags og forsøger nu at svare på det spørgsmål.

New York Times anmelder gør opmærksom på, at der tale om en maskine, som især henvender til den professionelle bruger, der har computeren som sit omdrejningspunktet i løbet af arbejdsdagen.  

Det kan eksempelvis være fotografen eller filmproducenten, der har brug for kombinationen af en computer med en fantastisk skærm og et så stort kraftoverskud, at den uden problemer kan bruges til video- og billederedigering.  

Skærmen alle taler om

Og netop skærmen: Det er den, alle taler om, og ifølge New York Times skuffer den ikke.

Det er en vurdering, som avisen ikke står alene med.

Ifølge ugemagasinet Time er skærmens opløsning på 2800 x 1800 pixels så høj, at det er umuligt at skelne de enkelte pixels fra hinanden, og magasinet skriver:

"Opløsningen er ikke bare imponerende for en bærbar på 15-tommer: Det er uhørt. Det er fire gange mere end den gamle MacBook Pro på 15-tommer, og det er næsten fem gange så mange pixels som på HP's bærbare Envy 15, der ellers ligner en MacBook Pro mistænkeligt meget." 

Gadget-siden Engadget roser desuden skærmen for at have en større betragtningsvinkel end Apples andre computerskærme samt et højere kontrastniveau og mindre genskær.

Engadget påpeger dog også, at skærmen ikke findes i en mat version, men kun i en såkaldt glossy udgave, hvor genskæret altid er relativt stort.

Bagsiden ved den fantastiske skærm

Techsiden The Verge er ligeledes begejstret for skærmen og tøver ikke med at kalde det for "den bedste skærm, der nogensinde har siddet på en bærbar computer".

Men The Verge bider også mærke i, at de fleste programmer og hjemmesider endnu ikke er optimeret til skærme med så stor pixeltæthed, og det giver desværre en ret uskøn oplevelse. 

Du kan roligt vente

Derfor påpeger The Verge også, at du ikke behøver stryge ud og købe den nye MacBook Pro med det samme.

Udskyder du dit indkøb nogle måneder, vil udvalget af programmer og hjemmesider, der er optimeret til retina-skærmen, være betydeligt større.

Apples egne programmer er dog heldigvis allerede optimeret til skærmen, og det gælder naturligvis også Apples profesionelle programmer som filmredigeringsprogrammet Final Cut 10 og fotoprogrammet Aperture. Ved præsentationen af den nye MacBook Pro oplyste Apple desuden, at Adobe også arbejder på en retina-opdatering af Photoshop.

Bliver varm

Apples chefdesigner Jonathan Ive gjorde ved lanceringen af MacBook Pro'en et stort nummer ud af, at bladene på computerens blæser er placeret asymmetrisk, hvilket skulle betyde, at blæseren støjer mindre end andre blæsere. 

Ifølge The Verges test er larmen fra blæseren da også meget afdæmpet, men til gengæld bliver computeren overraskende varm. En observation som også Engadget har gjort sig. 

Over hele linjen er der dog enighed om, at du får en ualmindelig god bærbar for den høje pris. Den amerikanske techside Slashgear opsummerer sin anmeldelse med ordene: 

"Den ufravigelige sandhed er, at alle andre bærbare computere nu virker tamme og forældede i sammenligning med den nye MacBook Pro med retinaskærm (...) det er den nye guldstandard inden for bærbare computere."

Læs også:
 

Det bliver svært at reparere den nye Retina-MacBook 

Din Mac bliver dyrere: Apple hæver de danske priser   

Her er alle nyhederne fra Apple-præsentationen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S