F-Secure advarer virksomheder mod Siri

Den seneste advarsel mod Siri kommer en måned efter, at IBM bandlyste den digitale assistent i sine netværk.

Artikel top billede

Nu advarer antivirus-firmaet F-Secure mod at bruge den digitale assistent Siri fra Apple i virksomheds-netværk. F-Secure mener at Siri er helt uegnet til professionel brug. I sidste måned var det IBM, der forbød Siri i sine interne netværk. Her frygter man også, at de talte forespørgsler bliver overført til Apple og gemt.

Siri er en stemmestyret digital butler, som kan finde alle slags informationer. Når du snakker med Siri bliver optagelsen sendt til Apple og konverteret til tekst, hvorefter den bliver færdigbehandlet og resultatet sendt tilbage til telefonen.

Siri overfører også mange andre informationer, som f.eks. navne på personer i adressebogen (nødvendigt hvis du beder Siri om at ringe op til en kontakt) eller kalenderaftaler.

Apple fortæller ikke, hvor længe disse informationer bliver gemt på serverne eller hvem der har adgang til at se dem.

"Fire ud af ti brugere er ikke bekymret over virksomhedsdata og tror ikke, at der kan ske en lækage. Siri er meget sød og jeg synes godt om den, men når du stiller et spørgsmål, bliver data ikke gemt på din iPhone - det bliver sendt til et datacenter i Oregon," advarer F-Secures Maria Nordgren ifølge ZDNet.

Hun mener at hackere kan få fat i Siri-data og bruge dem til at danne en meget komplet profil af brugeren. Det er også bekymrende, at Apple kan få adgang til data fra konkurrenterne, hvis de bruger Siri.

Ingen adgang for Siri

Hos IBM har man ligesom mange andre virksomheder en "Bring Your Own Device" politik, hvor man tillader at medarbejderne kan tage deres egne smartphones og tavlecomputere med på arbejde. Men det gælder altså ikke for Siri.

Wired har tidligere kigget nærmere på licensaftalen for iPhone og fundet følgende afsnit:

"By using Siri or Dictation, you agree and consent to Apple's and its subsidiaries' and agents' transmission, collection, maintenance, processing, and use of this information, including your voice input and User Data, to provide and improve Siri, Dictation, and other Apple products and services".

Det kan være meget personlige og følsomme informationer, der lander hos Apple, og det har da også fået American Civil Liberties Union til at advare mod Siri.  

Men det samme problem gælder for mange andre applikationer og internet-tjenester. Google sender også din søgeforespørgsel til firmaets servere og gemmer data om brugerne. Men IBM har ikke forbudt Google.

Indtil nu har Siri kun været tilgængelig på iPhone 4S, men i denne uge kunne Apple fortælle, at Siri også kommer til tavlecomputeren iPad. Den bruges også i mange virksomheder og dermed bliver problemet med den potentielle sladrehank endnu mere akut.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S