Google udgiver ny rapport om webcensur

Google har spærret et stort antal websider efter henvendelser fra myndighederne. I Danmark er det kun få sider, der er blokeret.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har netop udgivet sin halvårlige Transparency Report, hvor man kan se antallet af henvendelser fra myndigheder verden over. Typisk er der tale om, at Google bliver bedt om at fjerne Youtube-videoer eller søgeresultater.

Google fortæller i sin blog, at man har modtaget 461 henvendelser fra domstole verden over om at fjerne 6.898 videoer, links og andet indhold, og selskabet har valgt at efterkomme 69 pct. af disse henvendelser.

Det er femte gang, at Google udsender sin Transparency Report. Ligesom de forrige gange kan Google også denne gang fortælle, at man har fået henvendelser om at fjerne politisk indhold. I Spanien er man blevet bedt om at fjerne 270 søgeresultater med links til blogs og avisartikler, der omhandler politikere.

I Polen har en offentlig institution bedt om at få fjernet links til en side, der kritiserer den pågældende myndighed. I begge tilfælde har Google nægtet at fjerne indholdet.

Der er også morsomme sager. I Canada blev man bedt om at fjerne en Youtube-video, der viser en mand, som urinerer på sit pas og skyller det ned i toilettet. Den video blev heller ikke fjernet.

I Thailand er man blevet bedt om at fjerne 149 Youtube-videoer der fornærmer landets kongehus, og Google har valgt at fjerne de fleste af disse videoer.

Tallene i rapporten er dog ikke helt fyldestgørende. Lande som Kina og Iran har deres egne nationale firewalls, der blokerer millioner af uønskede sider.

Forskellen er altså tydelig. I lande som Iran henvender man sig ikke til Google for at få blokeret en enkelt Youtube-video med uønsket indhold. Man blokerer straks hele Youtube.

Derfor giver Google's Transparency Report også et lidt forvrænget billede af den globale netcensur.

I Danmark har Google modtaget færre end 10 henvendelser om fjernelse af indhold, fortæller rapporten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job