Forskere forrest med ny internet-protokol

Nordunet, som leverer bredbåndsforbindelse til de nordiske universitetsnetværk, har taget den nye version af internet-protokollen, IPv6, i brug. Forskningsnetværkene ønsker at gå foran og sørge for, at protokollen kan indføres gnidningsfrit.

De nordiske forskere er kommet på et netværk, som benytter næste version af internet-protokollen, IP version 6.

Forskningsnetværket ønsker at gå foran for at sikre, at den nye version smertefrit kommer til at erstatte version 4, som stort set alle benytter i dag.

Problemet med IPv4 er, at den stiller et begrænset antal internet-adresser til rådighed.

Hvornår internetadresserne slipper op, er der dyb uenighed om, blandt andet fordi teknologier som NAT (Network Address Translation) har gjort det muligt for tusindvis af medarbejdere i en virksomhed at være på nettet men kun optage én IP-adresse.

- Vi har den politik, at vi presser på for en udvikling hen imod at tage IPv6 i brug, siger Peter Villemoes, direktør for Nordunet.

10 gigabit-netværk

Nordunet, der oprindelig udsprang af Nordisk Ministerråd, er et statsejet selskab, som binder forskningsnetværkene i alle de nordiske lande sammen. Nordunet driver et netværk, som netop er blevet opgraderet til 10 gigabit per sekund, 40.000 gange hastigheden på de mest udbredte ADSL-opkoblinger. Netværket forbinder de nordiske hovedstæder.

I forbindelse med opgraderingen krævede Nordunet i sit udbud af netværksudstyr, at leverandørerne skulle levere den nye version af internet-protokollen. Ifølge Peter Villemoes gjorde det ikke udstyret dyrere, fordi de store leverandører i dag er klar med IPv6.

- Staterne betaler for netværket, og det betyder, at vi har nogle forpligtelser. Der har været krise i telebranchen, og teleselskaberne tænker kun på dagen og vejen. De forsker ikke på samme måde som tidligere, forklarer Peter Villemoes.

Han erkender, at forskningsnetværkene i dag ikke bruger IPv6 til noget, som version 4 ikke kan klare.

- Men det er kortsigtet at se på det på den måde. Det er vigtigt, at vi får driftserfaringer med IPv6, siger Peter Villemoes.

Vil sikre gnidningsfri overgang

Problemet ved at gå over til en ny version af IP-protokollen er, at brugere, som er koblet til internet med den gamle version, ikke kan finde frem til brugere med den nye. Peter Villemoes forklarer det med sekscifrede telefonnumre, som bliver opgraderet til ottecifrede. Folk, der har et sekscifret nummer, kan ikke ringe til folk med et ottecifret.

- Vi arbejder på, hvordan de to protokoller kan eksistere sammen. Det store spørgsmål er, hvordan overgangen til IPv6 kan ske uden gnidninger, siger han.

Alexandra Instituttet i Århus har etableret en taskforce, der skal udbrede kendskabet til IPv6 herhjemme.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,