Microsoft præsenterer sin Windows Store

Nu er der nye detaljer om den kommende Windows Store.

Artikel top billede

Microsoft har afsløret flere detaljer om softwarebutikken Windows Store, som bliver en del af Windows 8. Her kan man købe applikationer til en mindstepris på 1,49 dollar, og det er lidt højere end hos Apple og Google, hvor mindstebeløbet er på 0,99 dollar. Den maksimale pris er på 999 dollar.

Ligesom i Apples App Store forlanger Microsoft 30 procent i provision. Det falder til 20 pct. hvis man har solgt for mere end 25.000 dollar. Desuden skal udviklere betale 37 euro om året for at være med, mens virksomheder betaler 75 euro.

Der er flere licenseringsmuligheder. Foruden den normale betalingspligtige version, hvor man skal betale for at downloade programmet, kan man også tilbyde en begrænset testversion, der kan hentes gratis.

Her kan udvikleren f.eks. vælge, at man kun vil tilbyde et begrænset antal funktioner eller definere, at programmet kun kan bruges i begrænset tid.

Hvis man så vælger at købe programmet efter denne testperiode, er det ikke nødvendigt at downloade softwaren igen. Den bliver automatisk "låst op".

Microsoft har også udviklet et Windows 8 Advertising SDK, som kan bruges til at integrere annoncer i apps - og dermed skabe en ny indtægtskilde for udviklerne.

Desuden er der mulighed for, at brugerne kan købe yderligere funktioner inde i applikationen.

Softwarefirmaet skriver også, at alle applikationer bliver kontrolleret grundigt inden de kommer med i Windows Store.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank