Microsoft præsenterer sin Windows Store

Nu er der nye detaljer om den kommende Windows Store.

Artikel top billede

Microsoft har afsløret flere detaljer om softwarebutikken Windows Store, som bliver en del af Windows 8. Her kan man købe applikationer til en mindstepris på 1,49 dollar, og det er lidt højere end hos Apple og Google, hvor mindstebeløbet er på 0,99 dollar. Den maksimale pris er på 999 dollar.

Ligesom i Apples App Store forlanger Microsoft 30 procent i provision. Det falder til 20 pct. hvis man har solgt for mere end 25.000 dollar. Desuden skal udviklere betale 37 euro om året for at være med, mens virksomheder betaler 75 euro.

Der er flere licenseringsmuligheder. Foruden den normale betalingspligtige version, hvor man skal betale for at downloade programmet, kan man også tilbyde en begrænset testversion, der kan hentes gratis.

Her kan udvikleren f.eks. vælge, at man kun vil tilbyde et begrænset antal funktioner eller definere, at programmet kun kan bruges i begrænset tid.

Hvis man så vælger at købe programmet efter denne testperiode, er det ikke nødvendigt at downloade softwaren igen. Den bliver automatisk "låst op".

Microsoft har også udviklet et Windows 8 Advertising SDK, som kan bruges til at integrere annoncer i apps - og dermed skabe en ny indtægtskilde for udviklerne.

Desuden er der mulighed for, at brugerne kan købe yderligere funktioner inde i applikationen.

Softwarefirmaet skriver også, at alle applikationer bliver kontrolleret grundigt inden de kommer med i Windows Store.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S