Microsoft præsenterer sin Windows Store

Nu er der nye detaljer om den kommende Windows Store.

Artikel top billede

Microsoft har afsløret flere detaljer om softwarebutikken Windows Store, som bliver en del af Windows 8. Her kan man købe applikationer til en mindstepris på 1,49 dollar, og det er lidt højere end hos Apple og Google, hvor mindstebeløbet er på 0,99 dollar. Den maksimale pris er på 999 dollar.

Ligesom i Apples App Store forlanger Microsoft 30 procent i provision. Det falder til 20 pct. hvis man har solgt for mere end 25.000 dollar. Desuden skal udviklere betale 37 euro om året for at være med, mens virksomheder betaler 75 euro.

Der er flere licenseringsmuligheder. Foruden den normale betalingspligtige version, hvor man skal betale for at downloade programmet, kan man også tilbyde en begrænset testversion, der kan hentes gratis.

Her kan udvikleren f.eks. vælge, at man kun vil tilbyde et begrænset antal funktioner eller definere, at programmet kun kan bruges i begrænset tid.

Hvis man så vælger at købe programmet efter denne testperiode, er det ikke nødvendigt at downloade softwaren igen. Den bliver automatisk "låst op".

Microsoft har også udviklet et Windows 8 Advertising SDK, som kan bruges til at integrere annoncer i apps - og dermed skabe en ny indtægtskilde for udviklerne.

Desuden er der mulighed for, at brugerne kan købe yderligere funktioner inde i applikationen.

Softwarefirmaet skriver også, at alle applikationer bliver kontrolleret grundigt inden de kommer med i Windows Store.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S