Cisco fyrer 1.300 medarbejdere

Antallet af ordrer er faldende, så hvis virksomheden skal bevare et rimeligt overskud, skal der spares på udgiftssiden. Og det bliver der så nu.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Den amerikanske netværksgigant Cisco meddelte mandag, at virksomheden står over for en større fyringsrunde. Der skal nu skæres to procent af den samlede globale medarbejderstab fra. Det betyder, at omkring 1.300 Cisco-medarbejdere inden længe vil modtage en fyreseddel.

Den planlagte fyringsrunde proklameres blot et år efter, at Cisco skar mere end 10.000 medarbejdere af lønningslisten.

Tilbage i sommeren 2011 afhændede Cisco sin fabrik i Mexico til den kontroversielle taiwanske virksomhed Foxconn. De 5.000 Cisco-medarbejdere på fabrikken blev overtaget af Foxconn. De beholdt derved jobbet og fik bare ny arbejdsgiver. Op mod 6.500 Cisco-medarbejdere var knap så heldige, eftersom de blev opsagt.

Endnu en gang er den amerikanske virksomhed så økonomisk presset, at ledelsen ser sig nødsaget til at afskedige yderligere 1.300 medarbejdere for at spare på udgifterne.

Hvorvidt de planlagte nedskæringer kommer til at berøre Cisco Systems Danmark, ved CRN ikke, da det endnu ikke er offentligt meldt ud, hvilke afdelinger og landekontorer der står for skud denne gang.

På grund af ferie har det heller ikke været muligt at få en kommentar fra det danske hovedkontor.

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S