Facebook vil ikke lave sin egen smartphone

Mark Zuckerberg afviser alle rygter om, at Facebook udvikler sin egen smartphone.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2010 var der rygter om, at Facebook ville udvikle sin egen smartphone, og sidste år forlød det, at Facebook var gået sammen med HTC om at skabe en smartphone til det sociale netværk.

Men Facebook-chefen afliver nu selv alle rygter om, at der kommer en Facebook-telefon.

"Det giver ikke nogen mening for os at bygge vores egen telefon," sagde han under en telefon-konference torsdag, hvor selskabet fremlagde sine seneste regnskabstal.

Zuckerberg henviste til, at Facebook allerede har en populær mobil app, og han sagde at man ønsker at understøtte et system hvor andre apps kan bygges oven på det sociale netværk og skabe en "dybt integreret" oplevelse.

"Derfor understøtter vi Apple og arbejder tæt sammen med dem," sagde han ifølge CNET.

Der har ellers været meget konkrete rygter om, at HTC udvikler en Facebook-telefon under kodenavnet "Buffy", der kører med en modificeret version af Android.

Det forlød også, at Facebook ville forære telefonen til brugerne og så tjene penge på at sælge annonceplads.

Men kombination af smartphones og sociale netværk er ikke nødvendigvis en god idé. Microsoft forsøgte sig i 2010 med sin smartphone Kin til sociale netværk. Det blev en katastrofe. Telefonen forsvandt igen efter to måneder og alle udviklerne blev flyttet over på andre projekter.

Næsten en milliard brugere

Det seneste kvartalsregnskab fra Facebook viser at omsætningen er steget til 1,18 mia. dollar i andet kvartal - som også er det første efter børsnoteringen - men selskabet har haft et underskud på 157 mio. dollar. I samme periode sidste år havde Facebook et overskud på 240 mio. dollar.

Der er investeret mange penge i produkter, teknologi og markedsføring, og det kan også ses på brugertallet, som ramte 955 millioner månedlige brugere i slutningen af juni. Mere end en halv milliard brugere anvender Facebook fra en mobil enhed.

Men trods de imponerende brugertal er aktiekursen alligevel styrtdykket og den ramte en ny bundrekord på 24 dollar i denne uge. Den kostede 38 dollar lige efter børsnoteringen.

Facebook-partneren Zynga har også store problemer og her faldt aktiekursen med 40 pct. på én enkelt dag i denne uge.

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job