Microsoft åbner Office Store

Microsoft er nu klar med den første beta af sin nye app-butik til Office-pakken.

Artikel top billede

En af de mest interessante nyheder i den næste version af kontorpakken Microsoft Office er den nye Office Store, som netop er åbnet i en betaudgave. Microsoft fortæller selv om Office Store i denne blog. Ifølge softwarefirmaet er der mere end en milliard Office-brugere, og det er altså den potentielle kundegruppe, som udviklere nu kan nå gennem den nye app-butik. Den bliver også indbygget i den næste version af SharePoint.

Det skulle være meget let at installere applikationerne fra Office Store. Hele download- og installations-processen bygger på etablerede web-standarder. Hvis man sender et dokument, som er skabt med en bestemt applikation, bliver en henvisning til det pågældende program automatisk sendt sammen med dokumentet, så modtageren straks kan installere det.

Microsoft lover, at alle applikationer bliver kontrolleret for malware og upassende indhold, inden de kommer med i app-butikken. Det ser dog ud til, at reglerne er mindre stramme end i Apples App Store.

Der er også værktøjer til administratorer, som kan bruges til at styre, hvilke applikationerne de ansatte i en virksomhed kan hente og installere.

I SharePoint er der desuden mulighed for at oprette og distribuere firmainterne app-kataloger.

Der er også automatisk opdatering af applikationer og det såkaldte "side loading", hvor applikationer kan distribueres internt i virksomheden uden at hente dem ned fra Office Store hver gang.

Microsoft beholder selv 20 pct. af prisen for apps, mens resten går til udvikleren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job