Microsoft åbner Office Store

Microsoft er nu klar med den første beta af sin nye app-butik til Office-pakken.

Artikel top billede

En af de mest interessante nyheder i den næste version af kontorpakken Microsoft Office er den nye Office Store, som netop er åbnet i en betaudgave. Microsoft fortæller selv om Office Store i denne blog. Ifølge softwarefirmaet er der mere end en milliard Office-brugere, og det er altså den potentielle kundegruppe, som udviklere nu kan nå gennem den nye app-butik. Den bliver også indbygget i den næste version af SharePoint.

Det skulle være meget let at installere applikationerne fra Office Store. Hele download- og installations-processen bygger på etablerede web-standarder. Hvis man sender et dokument, som er skabt med en bestemt applikation, bliver en henvisning til det pågældende program automatisk sendt sammen med dokumentet, så modtageren straks kan installere det.

Microsoft lover, at alle applikationer bliver kontrolleret for malware og upassende indhold, inden de kommer med i app-butikken. Det ser dog ud til, at reglerne er mindre stramme end i Apples App Store.

Der er også værktøjer til administratorer, som kan bruges til at styre, hvilke applikationerne de ansatte i en virksomhed kan hente og installere.

I SharePoint er der desuden mulighed for at oprette og distribuere firmainterne app-kataloger.

Der er også automatisk opdatering af applikationer og det såkaldte "side loading", hvor applikationer kan distribueres internt i virksomheden uden at hente dem ned fra Office Store hver gang.

Microsoft beholder selv 20 pct. af prisen for apps, mens resten går til udvikleren.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S