Microsoft åbner Office Store

Microsoft er nu klar med den første beta af sin nye app-butik til Office-pakken.

Artikel top billede

En af de mest interessante nyheder i den næste version af kontorpakken Microsoft Office er den nye Office Store, som netop er åbnet i en betaudgave. Microsoft fortæller selv om Office Store i denne blog. Ifølge softwarefirmaet er der mere end en milliard Office-brugere, og det er altså den potentielle kundegruppe, som udviklere nu kan nå gennem den nye app-butik. Den bliver også indbygget i den næste version af SharePoint.

Det skulle være meget let at installere applikationerne fra Office Store. Hele download- og installations-processen bygger på etablerede web-standarder. Hvis man sender et dokument, som er skabt med en bestemt applikation, bliver en henvisning til det pågældende program automatisk sendt sammen med dokumentet, så modtageren straks kan installere det.

Microsoft lover, at alle applikationer bliver kontrolleret for malware og upassende indhold, inden de kommer med i app-butikken. Det ser dog ud til, at reglerne er mindre stramme end i Apples App Store.

Der er også værktøjer til administratorer, som kan bruges til at styre, hvilke applikationerne de ansatte i en virksomhed kan hente og installere.

I SharePoint er der desuden mulighed for at oprette og distribuere firmainterne app-kataloger.

Der er også automatisk opdatering af applikationer og det såkaldte "side loading", hvor applikationer kan distribueres internt i virksomheden uden at hente dem ned fra Office Store hver gang.

Microsoft beholder selv 20 pct. af prisen for apps, mens resten går til udvikleren.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS