Ny opfindelse: Fremtidens telefon har måske et batteri af uld

Amerikanske forskere har opfundet et stykke stof, der kan oplade din smartphone med kropsvarme.

Artikel top billede

Snart behøver du måske ikke længere frygte, at mobiltelefonen løber tør for batteri, når du ikke har en stikkontakt inden for rækkevidde.

Hvis det går, som en række amerikanske forskere håber, vil du i stedet kunne bruge din kropsvarme.

Forskerne har udviklet en særlig type kunstig uld, som de har døbt Power Felt.

Ifølge den amerikanske netavis newsobserver.com skaber ulden energi, hvis blot du holder den i din hånd eller sidder på den.

Power Felt, der er udviklet af forskere ved Wake Forest University i den amerikanske stat North Carolina, er lavet af en række ultra-små nanorør i kulstof, der kapslet ind i små fleksible plastikfibre, som så er vævet sammen, så det ligner et stykke stof.

Udnytter temperaturforskelle

Ifølge Newsobserver.com udnytter stoffet temperaturforskelle til at skabe energi - eksempelvis forskellen mellem din kropstemperatur og temperaturen i et lokale.

Men en af forskerne bag opfindelsen, David Carroll, forklarer til Newsobserver.com, at opfindelsen også kan skabe elektricitet via vibrationer - eksempelvis fra en person, der går, eller blot en bil, der bumler af sted på vejen.

Forskerne anslår, at du eksempelvis vil kunne forbedre batteritiden på din mobiltelefon med op til 20 procent ved at pakke den ind i Power Felt. Men der arbejdes stadigvæk på at gøre de elektricitets-skabende fibre endnu tyndere, hvilket vil gøre det muligt at væve endnu flere af dem ind i stoffet og dermed øge energiskabelsen.

På længere sigt forestiller forskerne sig også, at elbiler vil kunne øge deres rækkevidde, hvis bilsæderne er beklædt med Power Felt, og at det vil kunne blive en uundværlig del af nødhjælpspakker, hvor det elektrisk stykke stof kan bruge til at oplade lommelygter og radioer.

Forskerne forudser dog, at Power Felt i første omgang finder vej til legetøj, hvor det eksempelvis kan bruges til at drive små elmotorer.

Læs også:
 

9 trick: Giv din iPhone fantastisk batteritid

Bye-bye til mobilopladere - Her er de trådløse afløsere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg