Ny opfindelse: Fremtidens telefon har måske et batteri af uld

Amerikanske forskere har opfundet et stykke stof, der kan oplade din smartphone med kropsvarme.

Artikel top billede

Snart behøver du måske ikke længere frygte, at mobiltelefonen løber tør for batteri, når du ikke har en stikkontakt inden for rækkevidde.

Hvis det går, som en række amerikanske forskere håber, vil du i stedet kunne bruge din kropsvarme.

Forskerne har udviklet en særlig type kunstig uld, som de har døbt Power Felt.

Ifølge den amerikanske netavis newsobserver.com skaber ulden energi, hvis blot du holder den i din hånd eller sidder på den.

Power Felt, der er udviklet af forskere ved Wake Forest University i den amerikanske stat North Carolina, er lavet af en række ultra-små nanorør i kulstof, der kapslet ind i små fleksible plastikfibre, som så er vævet sammen, så det ligner et stykke stof.

Udnytter temperaturforskelle

Ifølge Newsobserver.com udnytter stoffet temperaturforskelle til at skabe energi - eksempelvis forskellen mellem din kropstemperatur og temperaturen i et lokale.

Men en af forskerne bag opfindelsen, David Carroll, forklarer til Newsobserver.com, at opfindelsen også kan skabe elektricitet via vibrationer - eksempelvis fra en person, der går, eller blot en bil, der bumler af sted på vejen.

Forskerne anslår, at du eksempelvis vil kunne forbedre batteritiden på din mobiltelefon med op til 20 procent ved at pakke den ind i Power Felt. Men der arbejdes stadigvæk på at gøre de elektricitets-skabende fibre endnu tyndere, hvilket vil gøre det muligt at væve endnu flere af dem ind i stoffet og dermed øge energiskabelsen.

På længere sigt forestiller forskerne sig også, at elbiler vil kunne øge deres rækkevidde, hvis bilsæderne er beklædt med Power Felt, og at det vil kunne blive en uundværlig del af nødhjælpspakker, hvor det elektrisk stykke stof kan bruge til at oplade lommelygter og radioer.

Forskerne forudser dog, at Power Felt i første omgang finder vej til legetøj, hvor det eksempelvis kan bruges til at drive små elmotorer.

Læs også:
 

9 trick: Giv din iPhone fantastisk batteritid

Bye-bye til mobilopladere - Her er de trådløse afløsere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S