Microsoft: Nu kommer PC Plus-æraen

Microsoft erkender nu, at den personlige computer er død. Nu hedder det PC Plus, og her vil softwaregiganten forsøge at sætte sig i spidsen.

Artikel top billede

Der har været meget snak om, at pc'en er død. Nu er det Microsoft selv - selskabet, der nok har tjent mere end noget andet på den personlige computer - som erklærer pc-tidsalderen for slut. Nu kommer vi ind i PC Plus-æraen, og PC står for Personalized Computing. Sådan lød budskabet fra Microsoft under IFA-messen i Berlin, skriver heise online.

Microsofts platform-evangelist Peter Jaeger talte om at garantere en "ensartet brugeroplevelse" og her mener softwaregiganten, at man står i en helt unik position. Det kommende Windows 8 kører både på almindelige computere og tablets. Softwaregiganten bruger hvert år omkring 60 milliarder kroner på forskning og mener derfor, at man står stærkt, når det gælder om at præge fremtidens trends.

På IFA-messen blev der præsenteret omkring 30 nye tablets med Windows 8, og Microsoft kommer selv med sin Surface-computer senere på året.

Den amerikanske teknologi-profet Ray Kurzweil var inviteret til at tale under "What's Next" konferencen på IFA, og han henviste til Bill Gates' berømte "Open Letter to the Hobbyists", som efter hans mening skabte grundlaget for hele branchen.

Kurzweils nyeste bog "How to Create a Mind - The Secret of the Human Thought Revealed" forudsiger, at menneskets hjerne kan genskabes i computeren inden for de næste 15 år. Til den tid vil mennesket være i stand til at bygge intelligente maskiner.

Der var også et lille indblik i den konkrete forskning hos Microsoft Research. En stor del af den aktuelle forskning handler om Kinect og hvordan denne interaktion mellem menneske og maskine kan udvides med avatarer og "aktive objekter", fortalte Christop Bishop fra Microsoft Research Center i Cambridge.

Der forskes i teknologier som Omnitouch, hvor alle overflader kan forvandles til touch-paneler, og Microsoft viste en video med systemet Kinetre, der overfører bevægelser fra mennesker til virtuelle genstande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS