Microsoft: Nu kommer PC Plus-æraen

Microsoft erkender nu, at den personlige computer er død. Nu hedder det PC Plus, og her vil softwaregiganten forsøge at sætte sig i spidsen.

Artikel top billede

Der har været meget snak om, at pc'en er død. Nu er det Microsoft selv - selskabet, der nok har tjent mere end noget andet på den personlige computer - som erklærer pc-tidsalderen for slut. Nu kommer vi ind i PC Plus-æraen, og PC står for Personalized Computing. Sådan lød budskabet fra Microsoft under IFA-messen i Berlin, skriver heise online.

Microsofts platform-evangelist Peter Jaeger talte om at garantere en "ensartet brugeroplevelse" og her mener softwaregiganten, at man står i en helt unik position. Det kommende Windows 8 kører både på almindelige computere og tablets. Softwaregiganten bruger hvert år omkring 60 milliarder kroner på forskning og mener derfor, at man står stærkt, når det gælder om at præge fremtidens trends.

På IFA-messen blev der præsenteret omkring 30 nye tablets med Windows 8, og Microsoft kommer selv med sin Surface-computer senere på året.

Den amerikanske teknologi-profet Ray Kurzweil var inviteret til at tale under "What's Next" konferencen på IFA, og han henviste til Bill Gates' berømte "Open Letter to the Hobbyists", som efter hans mening skabte grundlaget for hele branchen.

Kurzweils nyeste bog "How to Create a Mind - The Secret of the Human Thought Revealed" forudsiger, at menneskets hjerne kan genskabes i computeren inden for de næste 15 år. Til den tid vil mennesket være i stand til at bygge intelligente maskiner.

Der var også et lille indblik i den konkrete forskning hos Microsoft Research. En stor del af den aktuelle forskning handler om Kinect og hvordan denne interaktion mellem menneske og maskine kan udvides med avatarer og "aktive objekter", fortalte Christop Bishop fra Microsoft Research Center i Cambridge.

Der forskes i teknologier som Omnitouch, hvor alle overflader kan forvandles til touch-paneler, og Microsoft viste en video med systemet Kinetre, der overfører bevægelser fra mennesker til virtuelle genstande.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect