Microsoft: Nu kommer PC Plus-æraen

Microsoft erkender nu, at den personlige computer er død. Nu hedder det PC Plus, og her vil softwaregiganten forsøge at sætte sig i spidsen.

Artikel top billede

Der har været meget snak om, at pc'en er død. Nu er det Microsoft selv - selskabet, der nok har tjent mere end noget andet på den personlige computer - som erklærer pc-tidsalderen for slut. Nu kommer vi ind i PC Plus-æraen, og PC står for Personalized Computing. Sådan lød budskabet fra Microsoft under IFA-messen i Berlin, skriver heise online.

Microsofts platform-evangelist Peter Jaeger talte om at garantere en "ensartet brugeroplevelse" og her mener softwaregiganten, at man står i en helt unik position. Det kommende Windows 8 kører både på almindelige computere og tablets. Softwaregiganten bruger hvert år omkring 60 milliarder kroner på forskning og mener derfor, at man står stærkt, når det gælder om at præge fremtidens trends.

På IFA-messen blev der præsenteret omkring 30 nye tablets med Windows 8, og Microsoft kommer selv med sin Surface-computer senere på året.

Den amerikanske teknologi-profet Ray Kurzweil var inviteret til at tale under "What's Next" konferencen på IFA, og han henviste til Bill Gates' berømte "Open Letter to the Hobbyists", som efter hans mening skabte grundlaget for hele branchen.

Kurzweils nyeste bog "How to Create a Mind - The Secret of the Human Thought Revealed" forudsiger, at menneskets hjerne kan genskabes i computeren inden for de næste 15 år. Til den tid vil mennesket være i stand til at bygge intelligente maskiner.

Der var også et lille indblik i den konkrete forskning hos Microsoft Research. En stor del af den aktuelle forskning handler om Kinect og hvordan denne interaktion mellem menneske og maskine kan udvides med avatarer og "aktive objekter", fortalte Christop Bishop fra Microsoft Research Center i Cambridge.

Der forskes i teknologier som Omnitouch, hvor alle overflader kan forvandles til touch-paneler, og Microsoft viste en video med systemet Kinetre, der overfører bevægelser fra mennesker til virtuelle genstande.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect