Slut med at betale for apps

Næsten alle programmer til smartphones vil fremover være gratis.

Artikel top billede

Snart er det slut med at betale for applikationer til mobile platforme. Det forudsiger Gartner i en ny rapport. Allerede i 2012 vil 90 pct. af alle app-downloads være gratis software. Det anslås, at der bliver hentet 45 milliarder apps i år, men langt de fleste koster altså ikke noget.

Det betyder ikke nødvendigvis, at brugeren ikke kommer til at betale noget alligevel. Typisk er der tale om en freemium-model, hvor man skal betale for ekstra indhold inde i selve programmet. Det kan være ekstra baner, våben eller andre genstande i et spil, eller nye baggrunde, teksturer og filtre i et grafik-program. Mange apps bliver også finansieret med annoncer.

I løbet af de kommende år vil andelen af gratis software stige endnu mere. Gartner forventer, at den rammer 93 pct. i 2016.

Hvis man ser på de betalingspligtede apps, så ligger prisen typisk meget lavt. Ni ud ti solgte apps koster mellem 1 og 3 dollar. Selv om det kan blive en god forretning, hvis man kan sælge millioner af apps, er det typisk ikke her, pengene skal hentes.

Et andet analysefirma, iSupply, forudsagde tidligere i år, at markedet for de såkaldte "in-app purchases" vil blive næsten seksdoblet fra 970 mio. dollar i 2011 til 5,6 mia. dollar i 2015. Her hjælper det selvfølgelig også, at antallet af smartphone-brugere stiger hele tiden.

Gartner forudsiger, at salg af indhold i applikationer vil udgøre næsten halvdelen af omsætningen med mobile apps i 2016. I den nye Windows Store er der allerede understøttelse for "in-app purchases".

Det kan ikke overraske, at Apple sidder tungt på dette marked. En fjerdedel af alle mobile apps ligger i Apples App Store. Det forventes, at App Store rammer 25 milliarder downloads i år.

I 2016 forventes det samlede antal downloads af mobile apps at nå næsten 300 milliarder.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S