Slut med at betale for apps

Næsten alle programmer til smartphones vil fremover være gratis.

Artikel top billede

Snart er det slut med at betale for applikationer til mobile platforme. Det forudsiger Gartner i en ny rapport. Allerede i 2012 vil 90 pct. af alle app-downloads være gratis software. Det anslås, at der bliver hentet 45 milliarder apps i år, men langt de fleste koster altså ikke noget.

Det betyder ikke nødvendigvis, at brugeren ikke kommer til at betale noget alligevel. Typisk er der tale om en freemium-model, hvor man skal betale for ekstra indhold inde i selve programmet. Det kan være ekstra baner, våben eller andre genstande i et spil, eller nye baggrunde, teksturer og filtre i et grafik-program. Mange apps bliver også finansieret med annoncer.

I løbet af de kommende år vil andelen af gratis software stige endnu mere. Gartner forventer, at den rammer 93 pct. i 2016.

Hvis man ser på de betalingspligtede apps, så ligger prisen typisk meget lavt. Ni ud ti solgte apps koster mellem 1 og 3 dollar. Selv om det kan blive en god forretning, hvis man kan sælge millioner af apps, er det typisk ikke her, pengene skal hentes.

Et andet analysefirma, iSupply, forudsagde tidligere i år, at markedet for de såkaldte "in-app purchases" vil blive næsten seksdoblet fra 970 mio. dollar i 2011 til 5,6 mia. dollar i 2015. Her hjælper det selvfølgelig også, at antallet af smartphone-brugere stiger hele tiden.

Gartner forudsiger, at salg af indhold i applikationer vil udgøre næsten halvdelen af omsætningen med mobile apps i 2016. I den nye Windows Store er der allerede understøttelse for "in-app purchases".

Det kan ikke overraske, at Apple sidder tungt på dette marked. En fjerdedel af alle mobile apps ligger i Apples App Store. Det forventes, at App Store rammer 25 milliarder downloads i år.

I 2016 forventes det samlede antal downloads af mobile apps at nå næsten 300 milliarder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S