Harddisken fylder 60 år

I september 1952 startede udviklingen af det, der skulle blive til den første harddisk.

Artikel top billede

Der er lidt uenighed om, hvornår man skal fejre harddiskens jubilæum. I september 1956 kom den første computer med harddisk fra International Business Machines Corporation - bedre kendt som IBM - men udviklingen startede i september 1952, da selskabet åbnede et forskningscenter i San Jose i Silicon Valley.

Hvis man tager denne dato som udgangspunkt, fylder harddisken 60 år i denne måned. Det har fået Wall Street Journal til at kaste blikket tilbage. I 1952 startede arbejdet på den Model 305 Ramac computer, der betegnes som verdens første supercomputer.

Den havde også den første harddisk - men det var et monster, der bestod af 50 plader med en diameter på 60 centimeter. Hele maskinen vejede et ton og var på størrelse med to store køleskabe.

Ramac blev altså først færdig i 1956, og den kostede omkring en million kroner.

Forskerne i Silicon Valley havde fået besked på at videreudvikle den eksisterende computer-hukommelse - men de valgte i stedet at opfinde noget helt nyt.

De satsede på roterende skiver, hvor man kunne øge omdrejnings-hastigheden for at gøre det hurtigere at få fat i data, og de brugte den samme maling med metal-oxid til diskens overflade, som også blev brugt på Golden Gate broen.

En af forskernes koner havde doneret sine nylonstrømper, hvor malingen blev sprøjtet igennem for at få en jævn fordeling på diskens overflade.

I den første test rev disken sig løs og fløj rundt i laboratoriet som en frisbee. Men det fungerede til sidst, og den færdige harddisk var i stand til at lagre det samme som 64.000 hulkort. Små 5 megabyte.

Først senere kom den første integrede mikroprocessor, og teknologien har udviklet sig med raketfart lige siden.

Den magnetiske harddisk lever og udvikler sig stadig 60 år senere. Så sent som i sidste uge har vi fået en ny harddisk-revolution. Denne gang er det Western Digital, der har fundet på at pumpe helium ind i lufttætte harddiske.

Det skal reducere luftmodstanden og dermed øge hastigheden og kapaciteten, samtidig med at energiforbrug og varmeudvikling falder.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S