Atea mister kontrakt til en halv milliard

Atea skulle levere pc'er og printere til politiet i Sverige for 500 millioner kroner. Uenighed om vilkårene har nu fået politiet til at trække sig.

Artikel top billede

Uenighed om en tilbagekøbsordning betyder, at Atea må vinke farvel til en kæmpeordre på pc'er og printere til det svenske politi.

Så efter otte måneders hårde forhandlinger ender kæmpekontrakten på mere end en halv milliard svenske kroner mellem det svenske politi og Atea med at blive skrottet. Det skriver It24.se.

Baggrunden for den skrottede kæmpekontrakt er størrelsen på den tilbagekøbsordning, der var en del af aftalen. Politiets opfattelse var, at Atea skulle betale 160 millioner svenske kroner for politiets gamle udstyr, mens Atea på sin side hævder, at beløbet ikke var specificeret i aftalen og ville diskutere beløbets størrelse.

"Vores opfattelse har været, at de 160 millioner kroner indgik i aftalen, men Atea havde altså en anden opfattelse," siger Lars Lindahl, afdelingschef ved det svenske rigspolitiet.

Ordren, som Atea satte sig på i begyndelsen af i år, omfatter levering af 30.000 pc'er og printere til politiet til en værdi af i alt 508 millioner svenske kroner.

"På grund af de forskellige opfattelser af, hvad overtagelsen af det eksisterende udstyr omfattede, var det ikke muligt for os at komme i mål med kontrakten," siger Carl-Johan Hultenheim, administrerende direktør for Atea i Sverige til It24.se.

Stort prestigetab

På spørgsmålet om ikke denne kuldsejlede kontrakt med politiet er et stort prestigetab for Atea, siger direktøren.

"Vi kommer altid i mål med vores samarbejder, men denne gang manglede forudsætningerne, som vi tolkede overtagelsen ud fra. Samtidig er det vigtigste, at politiet kan leve op til sit ansvar."

Politiet har i dag cirka 40.000 computere, som det var tænkt skulle erstattes med omkring 30.000 nye i løbet af en treårs periode med mulighed for en forlængelse af perioden med to gange et år.

Lars Lindahl bekræfter overfor It24.se, at samarbejdet ophæves formelt her i efteråret, men at parterne skilles i "den bedste forståelse".

Ifølge politichefen er det "meget usædvanligt", at parterne ikke kan blive enige om indholdet i en aftale, efter at det ér besluttet, hvem der får ordren, og at der pludselig er uenighed om indholdet i en kontrakt, som der tidligere var enighed om.

Nu forsøger politiet at rydde op i det kuldsejlede projekt med egne ressourcer og eksterne konsulenter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S