Helten fra berømt flystyrt skal undervise danske it-folk

En af de overlevende fra verdens måske mest berømte flystyrt i Andesbjergene skal lære nordjyske it-folk om lederskab og krisestyring.

Artikel top billede

Den årlige it-innovationspris BrainsBusiness Award uddeles den 2. november ved et galla-arrangement i Aalborg. Prisen går hvert år til en person, virksomhed eller organisation i it-miljøet i Nordjylland, der i særlig grad har bidraget til at omsætte ny viden til nye forretnings-muligheder. I år er 34 virksomheder og enkeltpersoner indstillet til prisen, der uddeles for tredje gang.

Sidste år gik prisen til Steen Andreassen, der er serie-iværksætter og professor i sundhedsteknologi på Aalborg Universitet. Han fik prisen for sin evne til at kombinere forskning på højeste internationale niveau med en stærk sans for kommercielle muligheder.

I år skal vinderen udpeges af et dommerpanel, der blandt andet tæller IT-Branchens adm. direktør Morten Bangsgaard, branchedirektør Tom Togsverd fra Dansk Industri og Systematic-chef Michael Holm.

I kriterierne lægges der blandt andet vægt på etablering af innovative samarbejder mellem vidensmiljøer og virksomheder, lancering af nye vidensbaserede produkter og etablering af spin-off virksomheder.

Sidste år blev prisen overrakt af skuespilleren Mads Mikkelsen ved gallafesten. I år har arrangørerne inviteret Nando Parrado som hovedtaler ved konferencen. Han er kendt for at have overlevet et af verdenshistoriens mest omtalte flystyrt i Andesbjergene i 1972.

Parrado er forfatter til bogen "Vi lever", som blev filmatiseret i 1993, og som beskriver flystyrtet. I dag står han i spidsen for en række virksomheder, herunder et stort tv-produktionsselskab i Uruguay, og han rejser rundt i verden for at tale om lederskab, krisehåndtering og strategisk tænkning.

Formanden for den nordjyske IKT-klyngeorganisation BrainsBusiness, Grimur Lund, mener, at virksomheder i dag kan lære meget af en mand som Nando Parrado.

"Han har om nogen bevist en vilje til overlevelse og har med stor succes overført erfaringerne til forretningsverdenen," siger Grimur Lund.

BrainsBusiness Award 2012 finder sted på Hotel Hvide Hus i Aalborg. En liste over kandidaterne til prisen findes her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job