Helten fra berømt flystyrt skal undervise danske it-folk

En af de overlevende fra verdens måske mest berømte flystyrt i Andesbjergene skal lære nordjyske it-folk om lederskab og krisestyring.

Artikel top billede

Den årlige it-innovationspris BrainsBusiness Award uddeles den 2. november ved et galla-arrangement i Aalborg. Prisen går hvert år til en person, virksomhed eller organisation i it-miljøet i Nordjylland, der i særlig grad har bidraget til at omsætte ny viden til nye forretnings-muligheder. I år er 34 virksomheder og enkeltpersoner indstillet til prisen, der uddeles for tredje gang.

Sidste år gik prisen til Steen Andreassen, der er serie-iværksætter og professor i sundhedsteknologi på Aalborg Universitet. Han fik prisen for sin evne til at kombinere forskning på højeste internationale niveau med en stærk sans for kommercielle muligheder.

I år skal vinderen udpeges af et dommerpanel, der blandt andet tæller IT-Branchens adm. direktør Morten Bangsgaard, branchedirektør Tom Togsverd fra Dansk Industri og Systematic-chef Michael Holm.

I kriterierne lægges der blandt andet vægt på etablering af innovative samarbejder mellem vidensmiljøer og virksomheder, lancering af nye vidensbaserede produkter og etablering af spin-off virksomheder.

Sidste år blev prisen overrakt af skuespilleren Mads Mikkelsen ved gallafesten. I år har arrangørerne inviteret Nando Parrado som hovedtaler ved konferencen. Han er kendt for at have overlevet et af verdenshistoriens mest omtalte flystyrt i Andesbjergene i 1972.

Parrado er forfatter til bogen "Vi lever", som blev filmatiseret i 1993, og som beskriver flystyrtet. I dag står han i spidsen for en række virksomheder, herunder et stort tv-produktionsselskab i Uruguay, og han rejser rundt i verden for at tale om lederskab, krisehåndtering og strategisk tænkning.

Formanden for den nordjyske IKT-klyngeorganisation BrainsBusiness, Grimur Lund, mener, at virksomheder i dag kan lære meget af en mand som Nando Parrado.

"Han har om nogen bevist en vilje til overlevelse og har med stor succes overført erfaringerne til forretningsverdenen," siger Grimur Lund.

BrainsBusiness Award 2012 finder sted på Hotel Hvide Hus i Aalborg. En liste over kandidaterne til prisen findes her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics