Ny social iPad-browser: Er det her fremtidens internet?

Netscape-stifter har finansieret en ny browser til iPad, der adskiller sig markant fra de browsere, du kender i dag.

Artikel top billede

Du husker måske den sociale browser Rockmelt.

I slutningen af 2010 blev den lanceret og fik enorm omtale.

Blandt andet, fordi browseren blev skabt med finansering fra Netscape-stifteren Marc Andreessen.

Men efter den massive omtale gik Rockmelt hurtigt i glemslen, og de færreste har sidenhen ænset browseren. Indtil nu hvor Rockmelt netop har udgivet en ny iPad-browser.

Den er stadig social

Ligesom med den gamle Rockmelt-browser til pc og Mac tager iPad-udgaven udgangspunkt i de sociale medier. 

Men herudover er der ikke mange genkendelige elementer tilbage i Rockmelt, og den ligner ikke længere nogen andre traditionelle browsere.

Det kan du eksempelvis se ved, at adresselinjen ikke længere er i centrum for din internet-oplevelse. 

I stedet bliver du tilbudt indhold fra et væld af forskellige kilder. 

Hjælper dig med at finde indhold

Rockmelt hjælper dig med at finde indhold ved at trække artikler ud fra din nyhedsstrøm på Facebook og Twitter.

Og når du første gang åbner Rockmelt, bliver du også bedt om selv at vælge dine interesseområder. Herefter vil browseren selv komme med forslag til indhold fra nogle af internettets mest populære nyhedssider og blogs. 

Alle nyhederne bliver præsenteret på din skærm som små firkantede historier. Som var det en opdatering på Facebook eller Pinterest. 

På mange måder minder Rockmelt nu mere om en nyhedslæser som Flipboard end om din iPads Safari-browser.

"Det er fremtidens browser"

Men i en tid, hvor vi konsumerer mere og mere indhold på tablets, kan det meget vel være sådan, fremtidens browser kommer til at  fungere, mener Eric Vishria, der er medstifter af Rockmelt. 

"I øjeblikket gennemgår vi et skifte i vores internet-navigation, der er lige så gennemgribende, som da vi begyndte at gøre brug af den grafiske brugerflade på vores computer," siger han til iværksætterbloggen PandoDaily.

På trods af det kan du dog også med Rockmelt surfe på helt traditionel vis.

I toppen har browseren er der et søgefelt, som du kan bruge til at finde frem til alle dine favoritsider.

Mere nyhedslæser end browser

Efter at have brugt et par timer i selskab med Rockmelt er denne skribents konklusion dog, at browseren næppe ses som en fuld erstatning for din iPads relativt velfungerende Safari-browser.

Den skal snarere betragtes som en slags nyhedslæser, der er designet til at matche den måde, som mennesker bruger deres iPad til at hente informationer på. 

I denne skribents tilfælde foregår det ofte tilbagelænet i sofaen og med artikler, der er lidt for lange til at blive læst på computeren i løbet af arbejdsdagen. 

Du kan downloade Rockmelt til iPad via dette link.

Læs også:
 

Her er fem gode grunde til, at du skal bruge Chrome til iOS  

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job