Ny social iPad-browser: Er det her fremtidens internet?

Netscape-stifter har finansieret en ny browser til iPad, der adskiller sig markant fra de browsere, du kender i dag.

Artikel top billede

Du husker måske den sociale browser Rockmelt.

I slutningen af 2010 blev den lanceret og fik enorm omtale.

Blandt andet, fordi browseren blev skabt med finansering fra Netscape-stifteren Marc Andreessen.

Men efter den massive omtale gik Rockmelt hurtigt i glemslen, og de færreste har sidenhen ænset browseren. Indtil nu hvor Rockmelt netop har udgivet en ny iPad-browser.

Den er stadig social

Ligesom med den gamle Rockmelt-browser til pc og Mac tager iPad-udgaven udgangspunkt i de sociale medier. 

Men herudover er der ikke mange genkendelige elementer tilbage i Rockmelt, og den ligner ikke længere nogen andre traditionelle browsere.

Det kan du eksempelvis se ved, at adresselinjen ikke længere er i centrum for din internet-oplevelse. 

I stedet bliver du tilbudt indhold fra et væld af forskellige kilder. 

Hjælper dig med at finde indhold

Rockmelt hjælper dig med at finde indhold ved at trække artikler ud fra din nyhedsstrøm på Facebook og Twitter.

Og når du første gang åbner Rockmelt, bliver du også bedt om selv at vælge dine interesseområder. Herefter vil browseren selv komme med forslag til indhold fra nogle af internettets mest populære nyhedssider og blogs. 

Alle nyhederne bliver præsenteret på din skærm som små firkantede historier. Som var det en opdatering på Facebook eller Pinterest. 

På mange måder minder Rockmelt nu mere om en nyhedslæser som Flipboard end om din iPads Safari-browser.

"Det er fremtidens browser"

Men i en tid, hvor vi konsumerer mere og mere indhold på tablets, kan det meget vel være sådan, fremtidens browser kommer til at  fungere, mener Eric Vishria, der er medstifter af Rockmelt. 

"I øjeblikket gennemgår vi et skifte i vores internet-navigation, der er lige så gennemgribende, som da vi begyndte at gøre brug af den grafiske brugerflade på vores computer," siger han til iværksætterbloggen PandoDaily.

På trods af det kan du dog også med Rockmelt surfe på helt traditionel vis.

I toppen har browseren er der et søgefelt, som du kan bruge til at finde frem til alle dine favoritsider.

Mere nyhedslæser end browser

Efter at have brugt et par timer i selskab med Rockmelt er denne skribents konklusion dog, at browseren næppe ses som en fuld erstatning for din iPads relativt velfungerende Safari-browser.

Den skal snarere betragtes som en slags nyhedslæser, der er designet til at matche den måde, som mennesker bruger deres iPad til at hente informationer på. 

I denne skribents tilfælde foregår det ofte tilbagelænet i sofaen og med artikler, der er lidt for lange til at blive læst på computeren i løbet af arbejdsdagen. 

Du kan downloade Rockmelt til iPad via dette link.

Læs også:
 

Her er fem gode grunde til, at du skal bruge Chrome til iOS  

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision