Microsoft sender måske Live Messenger på pension

Softwarefirmaet har angiveligt besluttet at lukke sin Live Messenger tjeneste og erstatte den med Skype.

Artikel top billede

Hvis man skal tro The Verge, er det snart slut med Microsofts Windows Live Messenger tjeneste. Flere kilder fortæller til nyhedstjenesten, at Microsoft har besluttet at lukke Live Messenger i de kommende måneder og integrere tjenesten i Skype.

I den seneste tid har Microsoft arbejdet på at samle Live Messenger og Skype trafikken på samme platform. Microsoft fortæller til The Verge, at 80 pct. af alle beskeder, der sendes på Skype, nu bliver håndteret på firmaets Messenger back-end.

Det betyder også, at man har sagt farvel til den historiske p2p-model, som Skype har brugt lige siden begyndelsen.

Det ventes, at Microsoft vil annoncere lukningen af Live Messenger så tidligt som i næste uge. Det betyder også, at Live Messenger-brugerkonti fremover kan bruges til at logge på Skype. I Skype 6.0 til Windows og Mac er der allerede mulighed for at logge på med sin Microsoft- eller Facebook-konto.

I Windows 8 kan man også kombinere sin Windows Live-konto med Skype. Det er altså ikke længere nødvendigt at oprette en konto til Skype, hvis man allerede har en konto hos Live.

Live Messenger har eksisteret under dette navn siden 2005, men bygger på den ældre tjeneste MSN Messenger, der går helt tilbage til 1999.

Skype blev stiftet i 2004 af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström. Det blev solgt til eBay i 2005, og fem år senere blev det så købt af Microsoft for 8,5 milliarder dollar.

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen