Nvidia: Tablets erstatter billige pc'er

En fantastisk tablet-pc er bedre end en billig bærbar, lyder budskabet fra Nvidia.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Nvidia, er forbrugerne begyndt at købe tablet-pc'er i stedet for billige computere. Det er ikke i sig selv en stor nyhed. Kort tid efter introduktionen af de første tablet-pc'er styrtdykkede salget af netbooks. Det er de helt billige, små computere, som typisk ikke kan bruges til andet end at gå på nettet og ordne mindre opgaver.

Men budskabet fra Nvidia er, at forbrugerne nu har indset, at "en fantastisk tablet-pc er bedre end en billig bærbar".

Det kan signalere et fundamentalt skifte i pc-branchen og en stor risiko for chipfirmaer som AMD, der traditionelt satser på low-end-computere, skriver CNET.

"Med Microsoft Surface og Windows RT er forskellen mellem en tablet-pc og en billig notebook stort set forsvundet. Fremtiden for billige pc'er er tablets," siger Nvidia-chef Jen-Hsun Huang.

Hos Nvidia har man da også fordoblet chipsalget til tablet-pc'er i løbet af et år, og det samlede salg af mobile chips er steget med 50 pct. i samme periode. Huang forventer, at Nvidia vil sælge 30 millioner Tegra-chips i år, og han mener, at mobile processorer vil tage markedsandele fra de helt billige computere.

"Fra vores synspunkt bliver pc'en spist af tablets," som han udtrykker det.

Det er selvfølgelig godt nyt for Nvidia. Firmaets grafikkort bliver typisk ikke brugt i de helt billige computere, men selskabets mobil-processor Tegra findes i stadig flere tablet-pc'er.

Windows RT er det første styresystem fra Microsoft, der kører på ARM-processorer, og Microsofts egen Surface-tablet bruger også Tegra.

"Windows RT er en monumental begivenhed for pc-industrien. Det handler om at gøre pc'en moderne, for nu kan den forvandles til både en tablet og en fuld pc," siger Jen-Hsun Huang.

Det store problem for Nvidia er dog, at firmaet stadig tjener de fleste af sine penge med grafik-processorer til stationære og bærbare computere. Det faldende pc-salg gør ondt hos selskabet, og det er langt fra sikkert, at forbrugerne vil kaste sig over Windows RT med samme entusiasme som Nvidia.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect