Astronaut fjernstyrer robot fra rumstation

Det interplanetariske internet skal bruges til kommende Mars-missioner.

Artikel top billede

I slutningen af oktober har det europæiske rumagentur ESA og amerikanske NASA gennemført et eksperiment, hvor en astronaut på den internationale rumstation har fjernstyret en robot på Jorden. Forskerne har brugt en eksperimentel teknologi, kaldet Disruption-Tolerant Network (DTN), der også bliver betegnet som et interplanetarisk internet.

Den samme teknologi skal måske en dag bruges til kommunikation mellem Jorden og Mars. De lange afstande stiller andre krav til dataforbindelser end det jordiske internet. DTN er mere robust end det normale internet, og det er forberedt til at håndtere forsinkelser og pakketab, der kan opstå på de lange kommunikationsveje mellem rumstationer, satellitter og fjerne sonder.

I eksperimentet har astronauten Sunita Williams brugt en bærbar computer med DTN software til at fjernstyre en robot i Tyskland. Det skriver BBC.

"Det handler om at kommunikere over store afstande, for det 'normale' internet forventer ikke, at der kan tage flere minutter, inden noget kommer frem," siger ESA-forskeren Kim Nergaard til BBC.

Det var internet-pioneren Vint Cerf, der oprindelig fik ideen til det interplanetariske internet for mere end ti år siden.

Teknologien blev testet første gang i november 2008, da NASA sendte billeder frem og tilbage til et rumfartøj over en afstand på 35 millioner kilometer.

Systemet bruger et netværk af knudepunkter til at håndtere forsinkelser. Hvis der sker en afbrydelse, bliver data gemt i et af knudepunkterne, inden forbindelsen kan genoprettes. Denne "store and forward" mekanisme skal sørge for, at data ikke går tabt.

"Med det jordiske internet skal kilden sende alle data igen, hvis du mister forbindelsen. Men DTN kan håndtere afbrydelser, og det er forskellen - det skal være meget mere robust over store afstande," siger Nergaard.

I øjeblikket bruger man det såkaldte "point-to-point communication" til at kommunikere med Curiosity-roveren på Mars.

"Normalt bliver roveren på Mars styret direkte fra Jorden, og i nogle tilfælde bliver rumfartøjer i kredsløb om Mars brugt til at sende data videre - men det er stadig punkt-til-punkt kommunikation," forklarer han.

Der er flere robotter på Mars og mange satellitter i kredsløb om planeten, men de er ikke indbyrdes forbundet.

"Ideen er, at fremtidens rovere på Mars og fartøjer i kredsløb bliver behandlet som et netværk, så du kan sende ting til netværket, ligesom du sender ting til internet på jorden. Det vil stadig bruge radiobølger, men på andre frekvenser, som giver en højere båndbredde end dem, vi bruger i dag," siger Nergaard.

NASA betegner eksperimentet i november som en succes. Det er nu bevist, at det kan lade sig gøre at fjernstyre en robot fra et rumfartøj i kredsløb om en planet.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS