Android er det nye Windows

Der sælges langt flere mobile enheder med det Linux-baserede Android end Windows-computere.

Artikel top billede

De seneste tal fra Gartner taler et tydeligt sprog: Android er det nye Windows. Det lyder måske mærkeligt at sammenligne den mobile platform med verdens mest udbredte pc-styresystem. Men ZDNet er ikke i tvivl: Det Linux-baserede Android har sejret over Microsoft.

I årets tredje kvartal er antallet af solgte Android-enheder fordoblet i forhold til samme periode sidste år. Det ligger nu på 122,5 millioner, fortæller Gartner. Platformen har nu en markedsandel på 72,4 pct. på alle mobile enheder, ikke kun smartphones. Sidste år var det 52,5 pct.

Apple's iOS er faldet fra 15 til 13,8 pct., og der er solgt 23,5 millioner enheder i dette kvartal, mens RIM ligger på 5,3 pct. og Microsoft har sølle 2,4 pct.

Det ser altså ud til, at Android sidder meget tungt på markedet - ligesom Windows har gjort det på pc'en.

De 122,5 millioner solgte mobile enheder med Android skal sammenlignes med, at der er solgt 87,5 mio. computere med Windows i samme periode. Et fald på 8,3 pct. i forhold til året før.

Det forventes, at Android-salget vil være dobbelt så stort som salget af Windows-computere allerede i løbet af et kvartal eller to.

ZDNet henviser til, at mange brugere i udviklingslande aldrig kommer til at eje en pc. De bruger nettet på mobile enheder som tablet-pc'er og smartphones. Her er det altså Android, der er kongen.

Det er også en sejr for åbenhed, fordi der er mange populære alternative app stores til Android i lande som Kina og Rusland.

Microsoft har forsøgt at få større kontrol over sit økosystem i Windows 8 og begynder dermed at ligne Apple - mens Google går den modsatte vej med Android, der til gengæld bliver kritiseret for at være for vildt og fragmenteret. Tallene tyder dog på, at det er Android, der vinder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S