Android er det nye Windows

Der sælges langt flere mobile enheder med det Linux-baserede Android end Windows-computere.

Artikel top billede

De seneste tal fra Gartner taler et tydeligt sprog: Android er det nye Windows. Det lyder måske mærkeligt at sammenligne den mobile platform med verdens mest udbredte pc-styresystem. Men ZDNet er ikke i tvivl: Det Linux-baserede Android har sejret over Microsoft.

I årets tredje kvartal er antallet af solgte Android-enheder fordoblet i forhold til samme periode sidste år. Det ligger nu på 122,5 millioner, fortæller Gartner. Platformen har nu en markedsandel på 72,4 pct. på alle mobile enheder, ikke kun smartphones. Sidste år var det 52,5 pct.

Apple's iOS er faldet fra 15 til 13,8 pct., og der er solgt 23,5 millioner enheder i dette kvartal, mens RIM ligger på 5,3 pct. og Microsoft har sølle 2,4 pct.

Det ser altså ud til, at Android sidder meget tungt på markedet - ligesom Windows har gjort det på pc'en.

De 122,5 millioner solgte mobile enheder med Android skal sammenlignes med, at der er solgt 87,5 mio. computere med Windows i samme periode. Et fald på 8,3 pct. i forhold til året før.

Det forventes, at Android-salget vil være dobbelt så stort som salget af Windows-computere allerede i løbet af et kvartal eller to.

ZDNet henviser til, at mange brugere i udviklingslande aldrig kommer til at eje en pc. De bruger nettet på mobile enheder som tablet-pc'er og smartphones. Her er det altså Android, der er kongen.

Det er også en sejr for åbenhed, fordi der er mange populære alternative app stores til Android i lande som Kina og Rusland.

Microsoft har forsøgt at få større kontrol over sit økosystem i Windows 8 og begynder dermed at ligne Apple - mens Google går den modsatte vej med Android, der til gengæld bliver kritiseret for at være for vildt og fragmenteret. Tallene tyder dog på, at det er Android, der vinder.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job