Android er det nye Windows

Der sælges langt flere mobile enheder med det Linux-baserede Android end Windows-computere.

Artikel top billede

De seneste tal fra Gartner taler et tydeligt sprog: Android er det nye Windows. Det lyder måske mærkeligt at sammenligne den mobile platform med verdens mest udbredte pc-styresystem. Men ZDNet er ikke i tvivl: Det Linux-baserede Android har sejret over Microsoft.

I årets tredje kvartal er antallet af solgte Android-enheder fordoblet i forhold til samme periode sidste år. Det ligger nu på 122,5 millioner, fortæller Gartner. Platformen har nu en markedsandel på 72,4 pct. på alle mobile enheder, ikke kun smartphones. Sidste år var det 52,5 pct.

Apple's iOS er faldet fra 15 til 13,8 pct., og der er solgt 23,5 millioner enheder i dette kvartal, mens RIM ligger på 5,3 pct. og Microsoft har sølle 2,4 pct.

Det ser altså ud til, at Android sidder meget tungt på markedet - ligesom Windows har gjort det på pc'en.

De 122,5 millioner solgte mobile enheder med Android skal sammenlignes med, at der er solgt 87,5 mio. computere med Windows i samme periode. Et fald på 8,3 pct. i forhold til året før.

Det forventes, at Android-salget vil være dobbelt så stort som salget af Windows-computere allerede i løbet af et kvartal eller to.

ZDNet henviser til, at mange brugere i udviklingslande aldrig kommer til at eje en pc. De bruger nettet på mobile enheder som tablet-pc'er og smartphones. Her er det altså Android, der er kongen.

Det er også en sejr for åbenhed, fordi der er mange populære alternative app stores til Android i lande som Kina og Rusland.

Microsoft har forsøgt at få større kontrol over sit økosystem i Windows 8 og begynder dermed at ligne Apple - mens Google går den modsatte vej med Android, der til gengæld bliver kritiseret for at være for vildt og fragmenteret. Tallene tyder dog på, at det er Android, der vinder.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S