Google blev udnyttet til kursmanipulation

En falsk pressemeddelelse om Googles opkøb af wi-fi-udbyderen ICOA skulle sende firmaets aktiekurs i vejret.

Artikel top billede

Google har opkøbt den amerikanske udbyder af trådløse netværk ICOA for mere end to milliarder kroner. Sådan lyder indholdet i en pressemeddelelse, som blev sendt ud mandag morgen amerikansk tid. Det er et svimlende stort beløb for et selskab, hvor aktiekursen senest er raslet helt ned på 0,0001 dollar. Det, der også kaldes en penny stock.

Nyheden fik ICOA's aktiekurs til at stige til 0,0005 dollar - men det viste sig hurtigt, at der var tale om fup.

Historien blev ellers gengivet hos mange medier og spredt af nyhedsbureauet Associated Press, men ICOA bekræfter nu, at der er tale om en and. Der har aldrig været forhandlinger med Google, og selskabet er ikke til salg.

Der er nok ingen tvivl om, at ICOA ville have taget imod de to milliarder kroner med kyshånd. Firmaets totale værdi skulle ikke være på mere end nogle få millioner.

Det menes, at ophavsmanden til den falske pressemeddelelse har spredt den for at hæve aktiekursen for selskabet og dermed score en hurtig profit.

Men søgelyset retter sig også mod PRWeb, som har sendt pressemeddelelsen ud til medierne.

Det har muligvis hjulpet på troværdigheden, at Google faktisk er ved at etablere sig som internet-udbyder og tilbyder hurtig fiber-internet i flere dele af USA.

I et kortfattet blogindlæg beklager PRWeb, at den falske meddelelse er røget igennem og lover samtidig, at sagen nu vil blive undersøgt nærmere.

I USA kan man blive straffet med op til 25 års fængsel for aktiesvindel, kursmanipulation og insider-handel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S