Sikkerhedsfolk advarer: Farlig bagdør i printere fra Samsung

Den indbyggede administrationskonto i printere fra Samsung udgør en sikkerhedsrisiko, lyder advarslen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Printere fremstillet af Samsung har en administratorkonto hardcoded ind i deres firmware.

Den kan fungere som bagdør.

Det gør det muligt for angribere at ændre printerens opsætning, læse netværksoplysninger eller lagrede brugeroplysninger og få adgang til følsomme oplysninger, der sendes til dem af brugerne.

Denne indbyggede konto kræver ingen godkendelse og kan tilgås over simple network management protocol (SNMP), advarer United States Computer Emergency Readiness Team (US-Cert) mandag i en sårbarheds-meddelelse.

Netværksprotokol

SNMP er en netværksprotokol, der i udbredt grad bruges til at overvåge og læse statistik fra enheder forbundet til netværket.

SNMP-kontoen i Samsungs printere har fuld læse- og skrive-tilladelse og er stadig tilgængelig, selv hvis SNMP slås fra ved hjælp af printerens administrations-værktøj, forklarer US-Cert.

"Af sekundære effekter kan nævnes: Evnen til at foretage ændringer i enhedens opsætning, adgang til følsomme oplysninger (såsom oplysninger om enheden og netværket) brugeroplysninger og oplysninger sendt til printeren) og evnen til at gennemføre yderligere angreb i kraft af muligheden for at køre arbitrær kode," lyder advarslen.

Det er dog ikke kun printere fra Samsung, der indeholder en sådan administratorkonto.

Dell også ramt

Det gør også visse Dell-printere, som er fremstillet af Samsung.

US-Cert har ikke offentliggjort nogen liste over nøjagtigt hvilke printermodeller, der drejer sig om, men oplyser, at Samsung hævder, at modeller, der er kommet på markedet efter 31. oktober 2012, ikke indeholder denne sårbarhed.

"Samsung har også givet udtryk for, at selskabet vil udgive et værktøj senere i år, der kan bruges til at lukke sikkerhedshullet i de sårbare printere," fortæller US-Cert.

Samsung har ikke umiddelbart svaret på en henvendelse om at kommentere.

US-Cert anbefaler, at man som bruger følger god sikkerhedsskik og begrænser adgangen til printerne.

Hvis man kun giver adgang til printernes SNMP-grænseflader fra værter eller netværkssegmenter, der er tillid til, begrænser man ifølge US-Cert eventuelle angribere til at anvende de hardcodede brugeroplysninger.

Dette er ikke første gang, man har fundet alvorlige sårbarheder i printere.

Sidste år opdagede to forskere fra Columbia University, at den funktion, der gør det muligt at opdatere firmwaren i HP LaserJet-printere via fjernadgang, også kunne give eventuelle angribere fuld kontrol over printerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest