Sikkerhedsfolk advarer: Farlig bagdør i printere fra Samsung

Den indbyggede administrationskonto i printere fra Samsung udgør en sikkerhedsrisiko, lyder advarslen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Printere fremstillet af Samsung har en administratorkonto hardcoded ind i deres firmware.

Den kan fungere som bagdør.

Det gør det muligt for angribere at ændre printerens opsætning, læse netværksoplysninger eller lagrede brugeroplysninger og få adgang til følsomme oplysninger, der sendes til dem af brugerne.

Denne indbyggede konto kræver ingen godkendelse og kan tilgås over simple network management protocol (SNMP), advarer United States Computer Emergency Readiness Team (US-Cert) mandag i en sårbarheds-meddelelse.

Netværksprotokol

SNMP er en netværksprotokol, der i udbredt grad bruges til at overvåge og læse statistik fra enheder forbundet til netværket.

SNMP-kontoen i Samsungs printere har fuld læse- og skrive-tilladelse og er stadig tilgængelig, selv hvis SNMP slås fra ved hjælp af printerens administrations-værktøj, forklarer US-Cert.

"Af sekundære effekter kan nævnes: Evnen til at foretage ændringer i enhedens opsætning, adgang til følsomme oplysninger (såsom oplysninger om enheden og netværket) brugeroplysninger og oplysninger sendt til printeren) og evnen til at gennemføre yderligere angreb i kraft af muligheden for at køre arbitrær kode," lyder advarslen.

Det er dog ikke kun printere fra Samsung, der indeholder en sådan administratorkonto.

Dell også ramt

Det gør også visse Dell-printere, som er fremstillet af Samsung.

US-Cert har ikke offentliggjort nogen liste over nøjagtigt hvilke printermodeller, der drejer sig om, men oplyser, at Samsung hævder, at modeller, der er kommet på markedet efter 31. oktober 2012, ikke indeholder denne sårbarhed.

"Samsung har også givet udtryk for, at selskabet vil udgive et værktøj senere i år, der kan bruges til at lukke sikkerhedshullet i de sårbare printere," fortæller US-Cert.

Samsung har ikke umiddelbart svaret på en henvendelse om at kommentere.

US-Cert anbefaler, at man som bruger følger god sikkerhedsskik og begrænser adgangen til printerne.

Hvis man kun giver adgang til printernes SNMP-grænseflader fra værter eller netværkssegmenter, der er tillid til, begrænser man ifølge US-Cert eventuelle angribere til at anvende de hardcodede brugeroplysninger.

Dette er ikke første gang, man har fundet alvorlige sårbarheder i printere.

Sidste år opdagede to forskere fra Columbia University, at den funktion, der gør det muligt at opdatere firmwaren i HP LaserJet-printere via fjernadgang, også kunne give eventuelle angribere fuld kontrol over printerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS