Endnu en dinosaur i computeralderen er uddød

Den gamle elektriske skrivemaskine synger på sidste vers. Produktionen på den sidste fabrik er nu stoppet.

Artikel top billede

Langt ind i computeralderen har den klassiske skrivemaskine stadig overlevet i sin egen lille niche. Men nu er det slut. Brother er den sidste producent, der har fremstillet klassiske skrivemaskiner, og her har man nu stoppet produktionen på sin fabrik i den walisiske by Wrexham.  

Ifølge Brother køber danskerne stadig omkring 1.000 nye skrivemaskiner om året. Det er dog ikke nok til at opretholde en rentabel produktion på fabrikken.

På tusindvis af danske kontorer og i mange private hjem kan man stadig finde skrivemaskiner, der især bliver brugt til fakturaer og formularer med gennemslag. Her kan moderne laser- og inkjet-printere ikke følge med.

Hvis man ønsker at sikre sig en af de sidste skrivemaskiner, inden den ryger på museum, skulle der stadig være mulighed for det.

"Vi har købt et stort lager af den sidste produktion af skrivemaskiner, så vi skulle kunne håndtere efterspørgslen i et godt stykke tid frem - under normale omstændigheder," siger Henning Elkjær, der er marketingchef hos Brother i Danmark.

Firmaet har solgt skrivemaskiner i Danmark siden 1963, og fabrikken i Wales var den sidste overlevende skrivemaskine-produktion i Europa. Den har fremstillet 5,8 millioner skrivemaskiner på 27 år.

Salget begyndte dog at gå tilbage allerede i 1980'erne, da pc'en gjorde sit indtog sammen med tekstbehandling og regneark. Nyheden om skrivemaskinens død har dog sat gang i salget igen.

"I de senere dage har vi fordoblet vores salg af skrivemaskiner, og vores forhandlere får rigtigt mange forespørgsler på dem. Jeg vil ikke kalde det en hamstrings-bølge endnu, men den kan jo komme. Helt åbenlyst er mange folk vilde efter at sikre sig en af de sidste, nye skrivemaskiner, man kan købe," siger Henning Elkjær.

BBC har ligefrem filmet den sidste skrivemaskine, der løb over samlebåndet i Wales.

De første patenter for en slags skrivemaskine stammer tilbage fra 1714 i England, men skrivemaskiner i den form, som de fleste af os kender dem, gik først i produktion i 1860'erne og 70'erne. Japanske Brother startede i 1908 som producent af symaskiner, og den forretning lever stadig i bedste velgående.

I 1971 kom den første matrix-printer, og i dag er det alt-i-én maskiner, der fylder godt i ordrebøgerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job