Endnu en dinosaur i computeralderen er uddød

Den gamle elektriske skrivemaskine synger på sidste vers. Produktionen på den sidste fabrik er nu stoppet.

Artikel top billede

Langt ind i computeralderen har den klassiske skrivemaskine stadig overlevet i sin egen lille niche. Men nu er det slut. Brother er den sidste producent, der har fremstillet klassiske skrivemaskiner, og her har man nu stoppet produktionen på sin fabrik i den walisiske by Wrexham.  

Ifølge Brother køber danskerne stadig omkring 1.000 nye skrivemaskiner om året. Det er dog ikke nok til at opretholde en rentabel produktion på fabrikken.

På tusindvis af danske kontorer og i mange private hjem kan man stadig finde skrivemaskiner, der især bliver brugt til fakturaer og formularer med gennemslag. Her kan moderne laser- og inkjet-printere ikke følge med.

Hvis man ønsker at sikre sig en af de sidste skrivemaskiner, inden den ryger på museum, skulle der stadig være mulighed for det.

"Vi har købt et stort lager af den sidste produktion af skrivemaskiner, så vi skulle kunne håndtere efterspørgslen i et godt stykke tid frem - under normale omstændigheder," siger Henning Elkjær, der er marketingchef hos Brother i Danmark.

Firmaet har solgt skrivemaskiner i Danmark siden 1963, og fabrikken i Wales var den sidste overlevende skrivemaskine-produktion i Europa. Den har fremstillet 5,8 millioner skrivemaskiner på 27 år.

Salget begyndte dog at gå tilbage allerede i 1980'erne, da pc'en gjorde sit indtog sammen med tekstbehandling og regneark. Nyheden om skrivemaskinens død har dog sat gang i salget igen.

"I de senere dage har vi fordoblet vores salg af skrivemaskiner, og vores forhandlere får rigtigt mange forespørgsler på dem. Jeg vil ikke kalde det en hamstrings-bølge endnu, men den kan jo komme. Helt åbenlyst er mange folk vilde efter at sikre sig en af de sidste, nye skrivemaskiner, man kan købe," siger Henning Elkjær.

BBC har ligefrem filmet den sidste skrivemaskine, der løb over samlebåndet i Wales.

De første patenter for en slags skrivemaskine stammer tilbage fra 1714 i England, men skrivemaskiner i den form, som de fleste af os kender dem, gik først i produktion i 1860'erne og 70'erne. Japanske Brother startede i 1908 som producent af symaskiner, og den forretning lever stadig i bedste velgående.

I 1971 kom den første matrix-printer, og i dag er det alt-i-én maskiner, der fylder godt i ordrebøgerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job