Dansk design-guru roser Amazon-tablet

Jakob Nielsen hader den gamle Kindle Fire tablet-pc, men han ser store forbedringer i den nye model.

Artikel top billede

Den danske usability-ekspert Jakob Nielsen kom sidste år med en sønderlemmende kritik af Amazons nye billige tablet-pc Kindle Fire. Han mente dengang, at tablet-pc'ens brugerflade var noget makværk. "Køb den ikke," lød anbefalingen. Jakob Nielsen mente ligefrem, at Amazon havde udviklet en dårlig browser for at forhindre tablet-kunderne i at shoppe hos andre butikker på nettet.

Nu har New York Times fået Nielsen til at teste den anden generation af Kindle Fire med 7- og 9-tommers skærm, som netop er frigivet, og denne gang er dommen noget mere positiv. Der er mange forbedringer i forhold til forgængeren.

"Sidste års Fire var ligesom en Ford Model T. Først skal du dreje håndtaget i en evighed, og så kan du stadig regne med, at den bryder sammen. Nu er det en Model A fra 1930'erne - en rigtig bil. Du kan faktisk køre rundt med den," siger han.

Nielsen er især begejstret for mailprogrammet, som skulle være bedre end postklienten på iPad. Den nye skærm er også mere mat end forgængeren, der ifølge Nielsen næsten kunne fungere som et spejl.

"Den er mere behagelig til mange forskellige formål - browse, bruge applikationer, se film. Hardwaren er meget bedre nu. Pixel-tætheden er højere, så teksten er skarpere og nemmere at læse," lyder hans vurdering.

Men der er også kritik. Der er ingen mulighed for at forstørre tekst i browseren, og en del af skærmpladsen bliver spildt i den store 9-tommers model.

"Hvis du har brug for en lille enhed, fordi den er billigere eller fordi du vil have den i lommen, så er den lille Fire bedre end iPad Mini. Den store iPad er stadig bedre end Fire, men ikke meget," siger Nielsen.

Hvis man kigger på Amazon, så har Kindle Fire dog fået blandede anmeldelser. Hele 10 pct. af kunderne har kun givet den én ud af fem mulige stjerner, og en tredjedel har givet den tre stjerner eller mindre.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest