Dansk design-guru roser Amazon-tablet

Jakob Nielsen hader den gamle Kindle Fire tablet-pc, men han ser store forbedringer i den nye model.

Artikel top billede

Den danske usability-ekspert Jakob Nielsen kom sidste år med en sønderlemmende kritik af Amazons nye billige tablet-pc Kindle Fire. Han mente dengang, at tablet-pc'ens brugerflade var noget makværk. "Køb den ikke," lød anbefalingen. Jakob Nielsen mente ligefrem, at Amazon havde udviklet en dårlig browser for at forhindre tablet-kunderne i at shoppe hos andre butikker på nettet.

Nu har New York Times fået Nielsen til at teste den anden generation af Kindle Fire med 7- og 9-tommers skærm, som netop er frigivet, og denne gang er dommen noget mere positiv. Der er mange forbedringer i forhold til forgængeren.

"Sidste års Fire var ligesom en Ford Model T. Først skal du dreje håndtaget i en evighed, og så kan du stadig regne med, at den bryder sammen. Nu er det en Model A fra 1930'erne - en rigtig bil. Du kan faktisk køre rundt med den," siger han.

Nielsen er især begejstret for mailprogrammet, som skulle være bedre end postklienten på iPad. Den nye skærm er også mere mat end forgængeren, der ifølge Nielsen næsten kunne fungere som et spejl.

"Den er mere behagelig til mange forskellige formål - browse, bruge applikationer, se film. Hardwaren er meget bedre nu. Pixel-tætheden er højere, så teksten er skarpere og nemmere at læse," lyder hans vurdering.

Men der er også kritik. Der er ingen mulighed for at forstørre tekst i browseren, og en del af skærmpladsen bliver spildt i den store 9-tommers model.

"Hvis du har brug for en lille enhed, fordi den er billigere eller fordi du vil have den i lommen, så er den lille Fire bedre end iPad Mini. Den store iPad er stadig bedre end Fire, men ikke meget," siger Nielsen.

Hvis man kigger på Amazon, så har Kindle Fire dog fået blandede anmeldelser. Hele 10 pct. af kunderne har kun givet den én ud af fem mulige stjerner, og en tredjedel har givet den tre stjerner eller mindre.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg