Dansk design-guru roser Amazon-tablet

Jakob Nielsen hader den gamle Kindle Fire tablet-pc, men han ser store forbedringer i den nye model.

Artikel top billede

Den danske usability-ekspert Jakob Nielsen kom sidste år med en sønderlemmende kritik af Amazons nye billige tablet-pc Kindle Fire. Han mente dengang, at tablet-pc'ens brugerflade var noget makværk. "Køb den ikke," lød anbefalingen. Jakob Nielsen mente ligefrem, at Amazon havde udviklet en dårlig browser for at forhindre tablet-kunderne i at shoppe hos andre butikker på nettet.

Nu har New York Times fået Nielsen til at teste den anden generation af Kindle Fire med 7- og 9-tommers skærm, som netop er frigivet, og denne gang er dommen noget mere positiv. Der er mange forbedringer i forhold til forgængeren.

"Sidste års Fire var ligesom en Ford Model T. Først skal du dreje håndtaget i en evighed, og så kan du stadig regne med, at den bryder sammen. Nu er det en Model A fra 1930'erne - en rigtig bil. Du kan faktisk køre rundt med den," siger han.

Nielsen er især begejstret for mailprogrammet, som skulle være bedre end postklienten på iPad. Den nye skærm er også mere mat end forgængeren, der ifølge Nielsen næsten kunne fungere som et spejl.

"Den er mere behagelig til mange forskellige formål - browse, bruge applikationer, se film. Hardwaren er meget bedre nu. Pixel-tætheden er højere, så teksten er skarpere og nemmere at læse," lyder hans vurdering.

Men der er også kritik. Der er ingen mulighed for at forstørre tekst i browseren, og en del af skærmpladsen bliver spildt i den store 9-tommers model.

"Hvis du har brug for en lille enhed, fordi den er billigere eller fordi du vil have den i lommen, så er den lille Fire bedre end iPad Mini. Den store iPad er stadig bedre end Fire, men ikke meget," siger Nielsen.

Hvis man kigger på Amazon, så har Kindle Fire dog fået blandede anmeldelser. Hele 10 pct. af kunderne har kun givet den én ud af fem mulige stjerner, og en tredjedel har givet den tre stjerner eller mindre.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics