Rygte: Samsungs topmobil får skærm som ikke kan smadres

Der er fire-fem måneder til en forventet lancering af Samsung Galaxy S4. Men allerede nu er rygterne om telefonen godt i gang, og især skærmen skulle være noget for sig selv.

Det er normalt Apple, som rygtesmedene på nettet elsker at beskæftige sig med.

Men nu er det Samsungs tur, og det drejer sig ikke overraskende om Galaxy S4, der forventes at dukke op til foråret. 

Ifølge nyhedsbureauet Reuters
kan Samsungs næste topmobil nemlig været udstyret med en skærm, der ikke kan smadres.

Kodenavnet for den nye telefon er angiveligt Project J, og det stærke display skal være med til at skille telefonen ud fra mængden.

Desuden vil det muligvis kunne lade gøre at bøje skærmen. Det kan lyde lidt som science fiction, men Samsung har allerede vist protyper på skærme med denne egenskab.

Der er også rygter om, at displayet på den kommende Galaxy-mobil bliver større end de 4,8 tommer, som Galaxy S3 er udstyret med. Der gættes på 5 tommer.

Mobilen forventes at være udstyret med en quadcore processor og et kamera, der skyder fotos i en opløsning på 13 megapixel.

Lanceringen af den mulige Samsung Galaxy S4 forventes omkring april 2013.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job