Rygte: Samsungs topmobil får skærm som ikke kan smadres

Der er fire-fem måneder til en forventet lancering af Samsung Galaxy S4. Men allerede nu er rygterne om telefonen godt i gang, og især skærmen skulle være noget for sig selv.

Det er normalt Apple, som rygtesmedene på nettet elsker at beskæftige sig med.

Men nu er det Samsungs tur, og det drejer sig ikke overraskende om Galaxy S4, der forventes at dukke op til foråret. 

Ifølge nyhedsbureauet Reuters
kan Samsungs næste topmobil nemlig været udstyret med en skærm, der ikke kan smadres.

Kodenavnet for den nye telefon er angiveligt Project J, og det stærke display skal være med til at skille telefonen ud fra mængden.

Desuden vil det muligvis kunne lade gøre at bøje skærmen. Det kan lyde lidt som science fiction, men Samsung har allerede vist protyper på skærme med denne egenskab.

Der er også rygter om, at displayet på den kommende Galaxy-mobil bliver større end de 4,8 tommer, som Galaxy S3 er udstyret med. Der gættes på 5 tommer.

Mobilen forventes at være udstyret med en quadcore processor og et kamera, der skyder fotos i en opløsning på 13 megapixel.

Lanceringen af den mulige Samsung Galaxy S4 forventes omkring april 2013.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job