Rygte: Samsungs topmobil får skærm som ikke kan smadres

Der er fire-fem måneder til en forventet lancering af Samsung Galaxy S4. Men allerede nu er rygterne om telefonen godt i gang, og især skærmen skulle være noget for sig selv.

Det er normalt Apple, som rygtesmedene på nettet elsker at beskæftige sig med.

Men nu er det Samsungs tur, og det drejer sig ikke overraskende om Galaxy S4, der forventes at dukke op til foråret. 

Ifølge nyhedsbureauet Reuters
kan Samsungs næste topmobil nemlig været udstyret med en skærm, der ikke kan smadres.

Kodenavnet for den nye telefon er angiveligt Project J, og det stærke display skal være med til at skille telefonen ud fra mængden.

Desuden vil det muligvis kunne lade gøre at bøje skærmen. Det kan lyde lidt som science fiction, men Samsung har allerede vist protyper på skærme med denne egenskab.

Der er også rygter om, at displayet på den kommende Galaxy-mobil bliver større end de 4,8 tommer, som Galaxy S3 er udstyret med. Der gættes på 5 tommer.

Mobilen forventes at være udstyret med en quadcore processor og et kamera, der skyder fotos i en opløsning på 13 megapixel.

Lanceringen af den mulige Samsung Galaxy S4 forventes omkring april 2013.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)